Kraj

Jurek na prawym skrzydle

Inicjatywa Marka Jurka wygląda na próbę wyrobienia sobie mocniejszej pozycji przetargowej na przyszłość.

Nie ma jeszcze nazwy, ale ma założyciela. Marek Jurek postanowił jednak założyć własne ugrupowanie. Ma być bardziej ideowe niż Prawo i Sprawiedliwość, bardziej chrześcijańsko – konserwatywne, w rzeczywistości jednak narodowo – katolickie, fundamentalistyczne, któremu bliska jest wizja katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Na razie wiemy tyle, że będzie głosić cywilizację życia przeciwko cywilizacji śmierci, co w przełożeniu na język potoczny oznacza walkę o wprowadzenia zakazu aborcji. W tle mówi się o uczynieniu rodziny jednym z centralnych, a może nawet centralnym problemem polityki.

Założycieli jest na razie pięciu, podobno lada dzień będą następni. Wykorzystują oni medialną koniunkturę, jaka zapanowała po ustąpieniu Marka Jurka ze stanowiska marszałka Sejmu i po jego wystąpieniu z PiS. Nie bardzo jednak wiadomo, jaki jest to polityczny plan: czy rzeczywiście budowa własnego ugrupowania, które może stanowić realne zagrożenie dla LPR, a w niewielkim stopniu dla PiS, czy też umocnienie pozycji przetargowej jednak wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości, którym dotychczas niepodzielnie rządziła grupa dawnych działaczy Porozumienia Centrum. Umocnienie nie od razu, ale w przyszłości, gdy przed wyborami zaczną powstawać partyjne bloki. Ponieważ stworzenie nowego ugrupowania w sytuacji, gdy obecne partie okrzepły, mają wielkie pieniądze z budżetu i coraz sprawniejsze aparaty organizacyjne ukierunkowane na wygrywanie wyborów, jest niezwykle mało prawdopodobne, inicjatywa Marka Jurka bardziej wygląda na wyrobienie sobie mocniejszej pozycji przetargowej na przyszłość i nadanie Prawu i Sprawiedliwości większej narodowo – katolickiej tożsamości. I to jest kłopot dla Jarosława Kaczyńskiego, który nieustannie zabiega, by na prawo od niego była już tylko ściana, ale jednocześnie nie chce, by fundamentalizm stał się dominującym nurtem w PiS.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną