Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Zachęcamy Państwa do lektury naszego pierwszego w 2023 r., podwójnego numeru „Polityki”, w sprzedaży już od 28 grudnia. To 148 stron pełnych interesujących tematów, a wśród nich: sondaż, prognozy, sylwetki, reportaże, wywiady.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Oto ich wybór:

• Sondaż „Polityki”: Wybory ’23 – jaka będzie ich waga, w jakiej formule opozycja powinna pójść do wyborów, które tematy będą najistotniejsze w kampanii, kto powinien zostać premierem i inne pytania. Wyniki okazały się bardzo ciekawe – omawia je Mariusz Janicki.

• Polski problem numer jeden, czyli demografia, w której skupia się wiele innych spraw: prawa kobiet i mężczyzn, równość płci, planowanie rodziny, bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe, kwestia mieszkań, szkół i nie tylko – o tym w tekście Ewy Wilk.

Czy już na pewno pożegnaliśmy się z covidem, które ze skutków pandemii mogą zostać z nami na dłużej – podsumowania i przewidywania w artykule Pawła Walewskiego.

Prof. Niall Ferguson w rozmowie z Jackiem Żakowskim mówi o tym, jakie przepowiednie się sprawdzają, a jakie nie, oraz o tym, że zdarzają się nie te katastrofy, których się spodziewamy.

• Trzy przyjaciółki prezesa PiS, czyli o ważnych kobietach w życiu Jarosława Kaczyńskiego – pisze Anna Dąbrowska.

Jak się zachowa prezydent Andrzej Duda w kluczowym dla polskiej demokracji wyborczym 2023 r. – analizuje Rafał Kalukin.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

Michał Kobosko to prawa i lewa ręka szefa Polski 2050 Szymona Hołowni. Czy zacznie robić samodzielną karierę polityczną? – wyjaśnia Joanna Sawicka.

• Czy w 2023 r. zobaczymy wielki polityczny powrót byłej premier Beaty Szydło, co mu sprzyja, a co przeszkadza – tym tematem zajął się Wojciech Szacki.

Magdalena Biejat i Adrian Zandberg wspólnie prowadzą teraz Partię Razem, czy uda im się sprawić, że ugrupowanie zdobędzie wreszcie autonomiczną, mocną pozycję na partyjnej scenie? – te kwestię analizuje Ryszard Łuczyn.

Nowi polscy emigranci, czyli trochę tu, a trochę tam, głównie na południu Europy – jak się tak żyje, opisuje Agnieszka Sowa.

Obywatele piszą rozmaite petycje i zbierają pod nimi podpisy, to już powszechne w Polsce zjawisko, ale czy daje się w ten sposób załatwiać jakieś konkretne sprawy – o tym w artykule Marty Mazuś.

Mafia made in Poland, czyli jak rodzimi gangsterzy wzorowali się na filmie „Ojciec chrzestny” Coppoli i jakie to przybierało formy – w tekście Piotra Pytlakowskiego.

Coraz więcej Polaków wierzy w teorie spiskowe, skąd się biorą takie skłonności – zjawisku przyjrzał się Norbert Frątczak.

Lotos za bezcen wyprzedany, o co chodzi prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi? – sprawę analizuje Adam Grzeszak.

Indie stają się najludniejszym krajem świata – o tym w artykule Pauliny Wilk.

• Argentyna ma trudną sytuację gospodarczą, tym cenniejszy dla jej mieszkańców jest mundialowy haust nadziei – kraj nowych piłkarskich mistrzów świata opisuje Artur Domosławski.

Kim są Szymon Marciniak i jego współpracownicy, którzy sędziowali finałowy mecz w Katarze – o tym w materiale Marcina Piątka.

Ponadto w nowym wydaniu „Polityki”: • o niespodziewanej książce noblisty Boba Dylana i o powieściach Cormaca Mc Carthy’ego; • o największym rywalu Piłsudskiego Wojciechu Korfantym oraz • o znanym podróżniku i odkrywcy Pawle Edmundzie Strzeleckim; a także • o tym, czy Serhij Prytuła może być następcą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a Ekrem Imamoglu – prezydenta Recepa Erdogana.

W numerze także przewodnik po najbardziej oczekiwanych książkach, filmach, serialach, grach i wydarzeniach roku 2023. Warto sprawdzić, aby nie przegapić.

To wciąż daleko nie wszystkie propozycje z nowego, bardzo różnorodnego podwójnego numeru „Polityki”, zapraszam do przeczytania całości i gwarantuję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Składam też naszym szanownym Czytelniczkom i Czytelnikom życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama