Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

5 ważnych tematów, o których musisz dziś wiedzieć

Dobrowolny odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego Dobrowolny odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
TVP w stanie likwidacji, zapowiedź nowej ustawy okołobudżetowej i rządowego zespołu ds. likwidacji Funduszu Kościelnego. Byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wciąż na wolności. Wakacje kredytowe będą obowiązywać jeszcze przez cztery miesiące 2024 r.

1. TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji

„Podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA oraz Polskiej Agencji Prasowej SA” – poinformował w środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Decyzję uzasadnił wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej. „W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela” – czytamy w uzasadnieniu decyzji ministra.

O postawieniu TVP w stan likwidacji jako sposobie na odbicie mediów publicznych mówiło się już przed wyborami 15 października. Polskie Radio, TVP i PAP należą w 100 proc. do skarbu państwa, a funkcję ich jednoosobowego właściciela pełni minister kultury, który po postawieniu medialnych spółek w stan likwidacji może wprowadzić zarządy komisaryczne, których nie ma prawa odwołać Rada Mediów Narodowych.

Zarządy komisaryczne natychmiast przeprowadziłyby zmiany w PR i TVP, a ich kadencja potrwałaby do czasu, aż nowej koalicji rządowej udałoby się przeprowadzić zmiany w prawie dotyczące mediów publicznych, czyli w skrajnym scenariuszu do końca kadencji Andrzeja Dudy w 2025 r.

2. Tusk: Będzie nowa ustawa okołobudżetowa

„Od 1 stycznia wszystkie podwyżki będą obowiązywały. Żadne gry prezydenta tego nie zmienią. Chyba że postanowił wetować wszystko bez wyjątków i stać się narzędziem destrukcji państwa” – tak premier Donald Tusk odniósł się do prezydenckiego weta ustawy okołobudżetowej.

Zgodnie z zapowiedziami 3 mld zł, które były zaplanowane na finansowanie mediów publicznych, zostaną przeznaczone na onkologię, psychiatrię dziecięcą i choroby rzadkie. Tusk wyjaśnił, że nowa ustawa okołobudżetowa wejdzie w życie z pewnym opóźnieniem. Jego zdaniem prezydent „zabawił się z ludźmi”. Wyraził też nadzieję, że Andrzej Duda nie będzie wetował ustawy, w której „te osławione 3 mld zł będą przeznaczone na dzieci oczekujące leczenia. Moje nadzieje wobec pana prezydenta bardzo zmalały przez to, co zrobił przed świętami” – dodał Tusk.

3. Dobrowolny odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego

„Chcemy ucywilizować te relacje. Nikt nie powinien ulegać pokusie konfrontacji wobec religii czy Kościoła. Prace nad nowymi regulacjami będą zmierzały w stronę odpowiedzialności finansowej wiernych, dobrowolnego odpisu osób zainteresowanych. Musi być to decyzja wiernych, nie decyzja rządu” – zapowiedział premier Tusk. Nowy system ma obowiązywać od 2025 r.

Likwidacja Funduszu Kościelnego znalazła się w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu”. Punkt ten jednak nie został wpisany do umowy koalicyjnej w wyniku sprzeciwu PSL. Co roku Kościół katolicki otrzymuje z z budżetu państwa aż 257 mln zł.

4. Kamiński i Wąsik jeszcze na wolności

Obrońcy skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa w aferze gruntowej na dwa lata więzienia polityków złożyli do sądu wnioski o umorzenie postępowania wykonawczego z powodu prezydenckiego ułaskawienia lub umorzenie procedury do czasu ostatecznego potwierdzenia utraty mandatów poselskich.

Sędzia będzie miał dwa tygodnie na rozpatrzenie wniosków adwokatów. Powołując się na prezydencki akt łaski, mecenasi domagają się umorzenia postępowania wykonawczego, czyli procedury skierowania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do więzienia.

Adwokaci polityków powołują się także na brak publikacji w „Monitorze Polskim” ostatecznej decyzji, że skazani nie są już posłami. W związku z tym sędzia wystąpiła do marszałka Sejmu o odpis postanowienia o wygaszeniu mandatów posłów PiS oraz informację, czy skierowano w tej sprawie odwołania do Sądu Najwyższego.

5. Wakacje kredytowe w 2024 roku

W środę na stronach RCL opublikowano projekt noweli ustawy o wsparciu kredytobiorców, z którego wynika, że z wakacji kredytowych będzie można skorzystać w marcu 2024 r., a także po jednym miesiącu w każdym z trzech kolejnych kwartałów.

„Proponuje się zmianę polegającą na przedłużeniu obowiązywania mechanizmu wakacji kredytowych na rok 2024. Jednak w związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego projektu proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze jednego miesiąca od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 marca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów w wymiarze miesiąca w każdym kwartale” – wskazano w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Dodano, że według szacunków przygotowanych w oparciu o dane UKNF maksymalny roczny koszt wakacji kredytowych, przy założeniu, że skorzysta z nich 100 proc. uprawnionych, to 3,6 mld zł. Jednocześnie przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych jak poprzednio, skalę pomocy dla kredytobiorców szacuje się na poziomie 2,5 mld zł.

Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną