Kraj

„Ziobrolimity”, rowerek Igi. 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny w rządach PiS i Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny w rządach PiS i Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro / Facebook
Kolejne sensacje Tomasza Mraza; Iga Świątek już w ćwierćfinale French Open; Chiny znowu grożą Tajwanowi; poniedziałek też będzie ulewny i burzowy; konflikt MSZ i Andrzeja Dudy narasta.

1. Taśmy Mraza i „ziobrolimity”

W weekend Roman Giertych opublikował nagranie swojej rozmowy z Tomaszem Mrazem z marca 2024. Mraz to były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości, który tym razem sam opowiada o nieprawidłowościach, jakich dopuszczał się obóz Zbigniewa Ziobry w ramach wypłacania pieniędzy z FS. Mraz od dawna nagrywał rozmowy z ludźmi związanymi z Suwerenną Polską, nagrań ma być ponad 50 godz., taśmy są w posiadaniu prokuratury.

W najnowszej rozmowie Mraz przywołuje par. 11 rozporządzenia, jakie ziobryści przygotowali specjalnie pod Fundusz Sprawiedliwości. Paragraf ten dawał dysponentowi FS, czyli Ministerstwu Sprawiedliwości, możliwość wydania pieniędzy na zadania nieobjęte założeniami programu. I tak – mówi Mraz – zawierano na samym początku umowy, których celem było dofinansowanie jednostek OSP. Ale specjalnie wybranych.

Opowiada o tzw. ziobrolimitach. „Często polityk Suwerennej Polski w ramach działalności politycznej w swoim okręgu jechał spotkać się z włodarzami i mówił, że mogą dostać 20, 30 czy 50 tys., żeby tylko przygotowali wniosek”. I dalej relacjonuje: „Te środki były też wykorzystywane w czasie kampanii prezydenckiej w Rzeszowie przez ministra Marcina Warchoła (…). Dostał na to specjalny limit. Prawie dwie bańki. Jego ludzie jeździli po jednostkach i mówili: a ile głosów dacie?”.

Jak dodaje Mraz, były potem specjalne raporty po wyborach w 2019 r.: zestawienia, ile gmina otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości, a ile głosów dała politykowi z partii Zbigniewa Ziobry. „Były przypadki, że za 800 tys. zł kupiono 130 głosów” – opowiada Mraz.

Od ponad tygodnia media publikują tzw. taśmy ziobrystów czy taśmy Mraza. Zebraliśmy chronologicznie wszystkie ujawnione taśmy Tomasza Mraza.

2. 1GA rowerkiem do ćwierćfinału French Open

Statystycy nie pamiętają tak krótkiego meczu na kortach Rolanda Garrosa w najnowszej historii tego wielkoszlemowego turnieju. Można powiedzieć, że w niedzielę Iga Świątek zorganizowała sobie odpoczynek po kosmicznym i wyczerpującym meczu w drugiej rundzie z Japonką Naomi Osaką (Polka obroniła piłkę meczową).

Wczoraj w walce o ćwierćfinał rywalką najlepszej tenisistki świata była Rosjanka Anastazja Potapowa. Miała ona – w co aż trudno dziś uwierzyć – doskonały bilans meczów z raszynianką (nigdy z nią nie przegrała), choć pochodzi on jeszcze z czasów juniorskich. W „dorosłym” tenisie nie ma mowy o wątpliwościach, kto jest lepszy – Polka wygrała w niedzielę bezwzględnie w dwóch setach, zaliczyła tzw. rowerek albo podwójny bajgiel (6:0, 6:0). Rywalką Świątek w ćwierćfinale będzie mistrzyni Wimbledonu Czeszka Marketa Vondrousova.

Niestety, ćwierćfinału nie osiągnie Hubert Hurkacz, który przegrał 0:3 z Bułgarem Grigorem Dimitrowem, w setach 6:7(5), 4:6, 6:7(3).

3. Chiny gotowe zaatakować Tajwan?

Chiński minister obrony Dong Jun w przemówieniu wygłoszonym na konferencji Shangri-La Dialogue w Singapurze (z udziałem ok. 40 szefów MON) stwierdził, że Chiny angażują się w pokojowe zjednoczenie, ale „perspektywa ta jest podważana przez elementy separatystyczne na Tajwanie i siły zewnętrzne”. I dodał: „Chińska armia zawsze była niezniszczalną i potężną siłą w obronie zjednoczenia ojczyzny i zawsze będzie działać z determinacją i siłą, aby ograniczyć niepodległość Tajwanu i zapewnić, że nie odniesie on sukcesu w swoich dążeniach”.

Władze Tajwanu natychmiast zareagowały, ubolewając z powodu „prowokacyjnego i irracjonalnego” stanowiska Pekinu.

„Pekin wywiera presję maksymalną, ale ma swoje limity. Napięcie stara się dawkować zręcznie, myśląc o styczniowych wyborach prezydenckich. Chodzi o to, by Tajwańczyków straszyć, ale nie przerazić” – analizował niedawno w „Polityce” sytuację na Dalekim Wschodzie nasz dziennikarz Jędrzej Winiecki.

4. Uwaga na burze i ulewy

„Początek nowego tygodnia będzie burzowy za sprawą obecnego nad nami płytkiego niżu i ciepłej, wilgotnej masy powietrza. Dopiero we wtorek nastąpi zmiana cyrkulacji i na resztę tygodnia front podzieli Polskę na bardzo ciepłe i burzowe południe oraz chłodniejszą i spokojniejszą północ. Dodatkowo do poniedziałku na Wybrzeżu okresami będzie występować mgła nasuwająca się znad Bałtyku” – ostrzega na swojej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Meteorolodzy dodają, że w poniedziałek – w porównaniu z weekendem – będzie więcej przejaśnień na zachodzie kraju. Natomiast na pozostałym obszarze Polski nadal będzie występował deszcz i burze, także z gradem. Ulewne opady natomiast mają towarzyszyć burzom w Zachodnich Karpatach. W trakcie burz możliwe są porywy wiatru do 65 km/godz.

5. MSZ kontra Duda. Konflikt narasta

Jak powiedział w weekend Paweł Wroński, rzecznik MSZ, z ostatnim dniem maja misję zakończyli ambasadorowie RP przy NATO Tomasz Szatkowski, we Włoszech Anna Maria Anders, na Łotwie Monika Michaliszyn, a w Peru prof. Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska.

Jak stwierdził niedawno Tomasz Siemoniak, szef MSWiA i koordynator służb specjalnych, prezydent Andrzej Duda otrzymał dokumenty, które dyskwalifikują Szatkowskiego jako polskiego dyplomatę przy NATO. Jego następcą ma być Jacek Najder (był już stałym przedstawicielem Polski przy Sojuszu Północnoatlantyckim), ale Duda oświadczył, że na zmianę się nie zgodzi.

Prezydent uważa bowiem, że to on ma mieć wpływ na placówki przy NATO, ONZ i w Waszyngtonie. Jego ministrowie podnoszą też, że przed zbliżającym się szczytem Sojuszu w Waszyngtonie nie powinno być zmiany na tym stanowisku.

Już kilka miesięcy temu szef MSZ Radosław Sikorski oświadczył, że rozpoczyna procedurę odwołania blisko 50 ambasadorów.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną