Kraj

Posłowie do biur!

Sto dni pracy tego Sejmu niczym nie różni się od poprzednich.
Sto dni działania Sejmu obchodzono po raz pierwszy i wyjątkowo hucznie, chociaż w nastroju nie najlepszym. Posłów opozycji martwi brak pracy, nie ma projektów ustaw, bo marszałek opozycyjne projekty trzyma w zamrażarce, posłowie się nudzą.

Nudzą się tak bardzo, że nawet nie mieli czasu przygotować się do jednej z najważniejszych podobno debat na temat reformy służby zdrowia i po prostu na nią nie przyszli, a kto przyszedł, wygłaszał znane banały. Tymczasem Sejm obecnej kadencji niczym nie różni się od poprzednich. Liczba projektów, jakie wpłynęły, także ze strony rządowej – porównywalna. Liczba uchwalonych ustaw – porównywalna. Nigdy w pierwszych stu dniach nie zaczęto żadnej ważnej reformy, wyjąwszy reformę Balcerowicza w Sejmie kontraktowym.

Podstawowe zadania Sejmu – wyłonienie większości rządowej i uchwalenie budżetu – przebiegło w tej kadencji sprawniej niż kiedykolwiek. Czy to oznacza, że obecnie wszystko jest w porządku? Nie jest. Od lat toczy się dyskusja, czy władza marszałka nie jest zbyt duża. W tej sprawie kluby parlamentarne muszą się dogadać i najwyraźniej nie mogą. Komisję do spraw służb specjalnych trzeba wyposażyć w dodatkowe uprawnienia, aby jej kontrola nie była fikcyjna. Na razie tego nie zrobiono.

Warto też, by wreszcie posłowie pootwierali swoje biura w terenie i pozakładali strony internetowe, czyli zrobili coś dla wyborców. Na razie parlamentarzyści postanowili spostponować własne miejsce pracy, mówiąc o Sejmie wyłącznie źle. Właściwie nie bardzo wiadomo, dlaczego w ogóle w wyborach wystartowali.
Polityka 8.2008 (2642) z dnia 23.02.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną