Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Posłowie do biur!

Sto dni pracy tego Sejmu niczym nie różni się od poprzednich.
Sto dni działania Sejmu obchodzono po raz pierwszy i wyjątkowo hucznie, chociaż w nastroju nie najlepszym. Posłów opozycji martwi brak pracy, nie ma projektów ustaw, bo marszałek opozycyjne projekty trzyma w zamrażarce, posłowie się nudzą.

Nudzą się tak bardzo, że nawet nie mieli czasu przygotować się do jednej z najważniejszych podobno debat na temat reformy służby zdrowia i po prostu na nią nie przyszli, a kto przyszedł, wygłaszał znane banały. Tymczasem Sejm obecnej kadencji niczym nie różni się od poprzednich. Liczba projektów, jakie wpłynęły, także ze strony rządowej – porównywalna. Liczba uchwalonych ustaw – porównywalna. Nigdy w pierwszych stu dniach nie zaczęto żadnej ważnej reformy, wyjąwszy reformę Balcerowicza w Sejmie kontraktowym.

Podstawowe zadania Sejmu – wyłonienie większości rządowej i uchwalenie budżetu – przebiegło w tej kadencji sprawniej niż kiedykolwiek. Czy to oznacza, że obecnie wszystko jest w porządku? Nie jest. Od lat toczy się dyskusja, czy władza marszałka nie jest zbyt duża. W tej sprawie kluby parlamentarne muszą się dogadać i najwyraźniej nie mogą. Komisję do spraw służb specjalnych trzeba wyposażyć w dodatkowe uprawnienia, aby jej kontrola nie była fikcyjna. Na razie tego nie zrobiono.

Warto też, by wreszcie posłowie pootwierali swoje biura w terenie i pozakładali strony internetowe, czyli zrobili coś dla wyborców. Na razie parlamentarzyści postanowili spostponować własne miejsce pracy, mówiąc o Sejmie wyłącznie źle. Właściwie nie bardzo wiadomo, dlaczego w ogóle w wyborach wystartowali.
Polityka 8.2008 (2642) z dnia 23.02.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną