Biografie Adele Adkins

Szybcy i płytcy
Liczba biografii Adele Adkins przewyższyła już liczbę jej płyt. Ale ona śpiewa lepiej niż o niej piszą.
Karierę Adele śledzimy od momentu narodzin do chwili wypełniania zeznania podatkowego po jej wielkich sprzedażowych sukcesach.
Armando Arorizo/ZUMA Press/Corbis

Karierę Adele śledzimy od momentu narodzin do chwili wypełniania zeznania podatkowego po jej wielkich sprzedażowych sukcesach.

Jak tu pisać biografię, gdy tyle się dzieje? Weźmy ostatnie tygodnie: płyta „21” wyprzedziła w brytyjskich notowaniach wszech czasów słynną „Dark Side of the Moon” grupy Pink Floyd. I dalej sprzedaje się w niezłym tempie. Na polskiej liście bestsellerów OLiS zanotowała właśnie drobny spadek – z miejsca 3 na 4. I nie byłoby w tym nic wielkiego, gdyby nie to, że notowana jest na niej od 14 miesięcy i nie rusza się przez ten czas z czołówki.

Łącznie ostatniego albumu Adele sprzedało się na świecie ponad 18 mln egz., jest więc duże prawdopodobieństwo, że będzie popyt na biografię artystki, chociaż jej poważna kariera trwa pięć lat, a 5 maja Adele skończy ledwie 24 lata. Poza licznymi jak zwykle wydawnictwami z piosenkami do łatwego wykonania na fortepian czy gitarę wychodzą więc od kilku miesięcy biografie. W Wielkiej Brytanii aż cztery, z czego dwie właśnie pojawiły się w Polsce.

W takich sytuacjach biograf musi być szybszy od własnego cienia. I gdy trzeba, pracuje w grupie. Bywa wręcz anonimowym zespołem researcherów, jak w wypadku serii „Nieautoryzowanych biografii” wydawnictwa Belmont&Belcourt Books (ich książkę o Adele można kupić na Kindle), czymś pomiędzy rozbudowaną notą z Wikipedii a wypracowaniem szkolnym. Rozpoczyna się od słów: „Adele Laurie Blue Adkins urodziła się 5 maja 1988 roku w dzielnicy Tottenham w Północnym Londynie” i szczęśliwie nie pojawiło się w polskim przekładzie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną