Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

20 zapowiedzi na 2014 rok

Nowy rok w kulturze – 20 propozycji

Polityka
Premiery filmowe i teatralne, nowe książki i płyty, koncerty, wystawy i kolejne sezony głośnych seriali – krytycy kulturalni POLITYKI zapowiadają, co wydarzy się w kulturze w 2014 roku.
Paweł HuelleWojciech Stróżyk/Reporter Paweł Huelle
„Pod Mocnym Aniołem”Kino Świat „Pod Mocnym Aniołem”
Konstantin BogomołowTomasz Gzell/PAP Konstantin Bogomołow
„House of Cards”Ale Kino/materiały prasowe „House of Cards”
Michał ZadaraTytus Żmijewski/PAP Michał Zadara
Spuścizna po Maksymilianie GierymskimLigier Piotr/Muzeum Narodowe w Warszawie Spuścizna po Maksymilianie Gierymskim
RodriguezLinus Hallsnius/Scanpix/Forum Rodriguez
„Gra o tron”Helen Sloan/HBO/materiały prasowe „Gra o tron”
Artur RojekWojciech Stróżyk/Reporter Artur Rojek
Mariusz SzczygiełPiotr Bławicki/DDTVN/EAST NEWS Mariusz Szczygieł
Henryk Mikołaj GóreckiCzesław Czapliński/Fotonova Henryk Mikołaj Górecki
Stanley KubrickHollywood Archive/BEW Stanley Kubrick
Tymon TymańskiMieczysław Włodarski/Reporter Tymon Tymański
Peter GabrielMike Gray/LFI/Photoshot/Reporter Peter Gabriel
Latający Cyrk Monty PythonaPaul Treadway/Retna/Photoshot/EAST NEWS Latający Cyrk Monty Pythona
„Wataha”Krzysztof Wiktor/HBO/materiały prasowe „Wataha”
„Miasto 44”Ola Grochowska „Miasto 44”
Andrzej PanufnikAleksander Jałosiński/Forum Andrzej Panufnik
Peter JacksonArmando Gallo/Retna/BEW Peter Jackson

1. Huelle po latach
Po długiej przerwie Paweł Huelle powraca powieścią o Wolnym Mieście Gdańsk i tajemniczej operze ­Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. Książka nosi tytuł „Śpiewaj ogrody”. To ­opowieść o nieistniejącym wielokulturowym świecie, w którym przenikały się rozmaite tradycje i narodowości.
Premiera 9 stycznia

2. Pilch zdetronizowany
Bardziej w stronę Pilcha czy może Smarzowskiego? Więcej będzie ironii czy naturalizmu? Ekranizacja „Pod Mocnym Aniołem” może zaskoczyć publiczność. Za to Robert Więckiewicz grający alkoholika z inteligenckim rodowodem z pewnością zda celująco kolejny najtrudniejszy egzamin w jego aktorskiej karierze.
Premiera 17 stycznia

3. Rosjanie w Narodowym
Najciekawszy i najgłośniejszy rosyjski reżyser Konstantin Bogomołow – twórca epickich spektakli rozliczających Rosjan ze stosunku do komunizmu i miłości do Putina – wystawia w Polsce powieść najgłośniejszego rosyjskiego pisarza i prowokatora Władimira Sorokina „Lód”. Teatr Narodowy w Warszawie.
Premiera 25 stycznia

4. Pan pułkownik
Władysław Pasikowski mierzy się ze zdradą i biografią Ryszarda Kuklińskiego – kolejnym trudnym tematem najnowszej polskiej historii. „Jack Strong” to jedna z najważniejszych premier nowego sezonu. Ze sporymi szansami na pobicie sukcesu frekwencyjnego „Wałęsy. Człowieka z nadziei” Wajdy.
Premiera 7 lutego

Plan filmu „Jack Strong”Marcin Makowski/www.makufly.comPlan filmu „Jack Strong”

5. Powtórka z cynika
Cyniczny kongresmen z „House of Cards”, grany przez Kevina Spacey, był serialowym bohaterem ubiegłego roku, a pierwsza wielka produkcja platformy internetowej Netflix (budżet 100 mln dol.) największym hitem; w walentynki widzowie dostaną 13 nowych odcinków.
Premiera światowa 14 lutego

6. „Dziady” w pełni
Pierwsza część ambitnej próby wystawienia całości tekstu „Dziadów” Adama Mickiewicza, bez skrótów: części I, II i IV oraz wiersza „Upiór”. Premiera drugiej – w kolejnym roku, a całość ma zostać zagrana w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Reżyseruje Michał Zadara, w obsadzie znajdzie się 20 aktorów, rolę Gustawa zagra Bartosz Porczyk, całość w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Premiera 15 lutego

7. Koalicja tytanów
Dwie największe rodzime placówki muzealne zjednoczą siły, by pokazać dorobek dwóch braci – czołowych naszych twórców XIX w. W krakowskim Muzeum Narodowym zaprezentowana zostanie cała zachowana (a w wirtualnej formie – także niezachowana) spuścizna po Maksymilianie Gierymskim. Natomiast Muzeum Narodowe w Warszawie pokaże w tym samym czasie wszystko (250 prac), co pozostało po jego bracie – Aleksandrze.
Kraków–Warszawa, od marca

8. Sugar Man w Warszawie
Rodriguez, bohater filmu dokumentalnego „Sugar Man” nagrodzonego w tym roku Oscarem, to przykład wyjątkowy: folkowy piosenkarz, który stał się sławny właśnie dlatego, że przez lata wielkiej sławy nie zdobył. Teraz – już w glorii sławy (co podobno na żywo ujmuje mu trochę uroku) – wyrusza na europejskie tournée, w ramach którego przyjedzie do Polski.
Warszawa, Sala Kongresowa, 28 marca

9. Saga znów w grze
Nadchodzi IV sezon „Gry o tron”. Możne rody Siedmiu Królestw, krainy na kontynencie Westeros, przypominającym średniowieczną Europę, walczą o władzę. Ekranizacje kolejnych części siedmiotomowej sagi fantasy George’a R.R. Martina „Pieśń Lodu i Ognia” to tradycyjnie najbardziej wyczekiwana produkcja telewizyjna roku.
Premiera (w HBO) 31 marca

10. Rojek solo
Artur Rojek, niegdyś lider grupy My­slovitz i współtwórca formacji Lenny Va­lentino, nagrywał już z wieloma różnymi artystami, ale w ostatnich latach spekuluje się głównie na temat jego solowej płyty. W nowym roku w końcu się ukaże, nakładem firmy Kayax i – jeśli wziąć pod uwagę rozległe upodobania muzyczne Rojka jako szefa Off Festivalu – może być zaskoczeniem.
Premiera wiosną

11. 100 reportaży
Mariusz Szczygieł – który właśnie został Dziennikarzem Roku 2013 – opublikuje w wydawnictwie Czarne antologię polskiego reportażu „100/XX”. Obejmie ona cały XX w. Z 700 najciekawszych reportaży, jakie przypomnieli sobie m.in. Hanna Krall, Małgorzata Szejnert czy Elżbieta Sawicka, wybrał 100 najciekawszych. Wśród autorów są nazwiska zaskakujące – choćby Zofia Nałkowska.
Premiera kwiecień 2014

12. Symfonia Góreckiego
Zapowiadane już w POLITYCE prawykonanie IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. Tajemnicza, od dawna oczekiwana na odkrycie kompozycja, ukończona ze szkiców po śmierci jej twórcy przez jego syna Mikołaja, również kompozytora, zostanie po raz pierwszy wykonana przez London Philharmonic Orchestra, którą poprowadzi Andrzej Borejko.
Londyn, 12 kwietnia

13. Muzealne (o)Lśnienie
Reżysera Stanleya Kubricka, gwiazdę kinematografii XX w. (m.in. „Lśnienie”, „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza”), przypomni Muzeum Narodowe w Krakowie prezentacją z ponad tysiącem eksponatów. Od scenariuszy i storyboardów, przez fotosy i fragmenty filmów, po rekwizyty, kostiumy i rekonstrukcje scenograficzne. A wszystko – podobno – w niezwykłej nowatorskiej aranżacji ekspozycji. Tak jak nowatorski był jej bohater.
Kraków, od maja

14. Skandal
„Polskie gówno” powstaje od kilku lat i mówi się o nim w tonacji mitycznej, jednak tym razem już wiadomo, że jest gotowe. W filmie nakręconym przez Grzegorza Jankowskiego z Tymonem Tymańskim wystąpi kwiat aktorów (m.in. Dziędziel, Peszek, Jakubik, Topa, Bohosiewicz), a do tego Grzegorz Halama i Robert Brylewski. Będzie to musicalowa satyra na rodzimą estradę, sporo osób znanych i lubianych z pewnością się obrazi.
Premiera maj 2014

15. Wraca Gabriel
Tym razem Peter Gabriel wystąpi w Polsce z repertuarem związanym z ­jedną płytą: wydaną w 1986 r. „So”, która kompletnie burzyła jego poprzedni wizerunek jako album wypełniony muzyką przebojową z odniesieniami do popu, soulu i ­funku.
Łódź, Atlas Arena, 12 maja

16. Cyrk znów leci
Come back Latającego Cyrku Monty Pythona. Pierwsza pula biletów na przedstawienie „Monty Python na żywo (przeważnie)” w londyńskiej 02 Arenie rozeszła się w... 43 sekundy, co zachęciło grupę do zagrania dodatkowych czterech (do 5 lipca).
Londyn, O2 Arena, od 1 lipca

17. Przekraczanie granic
Pierwszy oryginalny polski serial realizowany przez polską HBO „Wataha” rozgrywa się w Bieszczadach, bohaterami są ­pogranicznicy, a przekracza się granice zarówno międzypaństwowe (granica Polski to także granica Unii Europejskiej), jak i moralne.
Premiera we wrześniu

18. Miasto nieujarzmione
Wulgaryzmy, ostre sceny seksu, poetyckie sceny walk ulicznych. Takie m.in. niespodzianki szykuje młody reżyser Jan Komasa w autorskim dramacie „Miasto 44” poświęconym powstaniu warszawskiemu, którego kult uroczysta premiera filmu na Stadionie Narodowym z pewnością jeszcze umocni.
Premiera kinowa 19 września

19. Teraz Panufnik
Po hucznie obchodzonym Roku Lutosławskiego przyszła kolej na setne urodziny jego dawnego kolegi Andrzeja Panufnika. Ten wybitny kompozytor i dyrygent mieszkał przez wiele lat w Wielkiej Brytanii, główne obchody więc odbędą się właśnie tam, a London Symphony Orchestra pod batutą Antonio Pappano zagra jego muzykę również w Katowicach (w październiku). W Polsce zabrzmi ona w ramach różnych festiwali.
Stulecie urodzin Panufnika 24 września

20. Co po Tolkienie?
Koniec przygód Bilbo Bagginsa to smutna wiadomość dla fanów Tolkiena, filmów fantasy oraz reżyserskiego geniuszu Petera ­Jacksona. Po skończeniu prac nad trzecią częścią „Hobbita” nowozelandzki filmowiec zapowiada zajęcie się skromniejszymi produkcjami, z dala od Śródziemia. ­Tylko nieliczni wierzą, że zdecyduje się jeszcze na powrót i przeniesie na ekran „Silmarillion”.
Premiera ostatniej części „Hobbita” 26 grudnia

Zapowiedzi zebrali: Bartek Chaciński, Aneta Kyzioł, Mirosław Pęczak, Justyna Sobolewska, Piotr Sarzyński, Dorota Szwarcman, Janusz Wróblewski

Polityka 1.2014 (2939) z dnia 26.12.2013; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "20 zapowiedzi na 2014 rok"
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną