Kultura

Martyna Bunda laureatką Literackiej Nagrody Gryfia 2018

Martyna Bunda laureatką Literackiej Nagrody Gryfia 2018

Martyna Bunda Martyna Bunda Leszek Zych / Polityka
„Mój późny debiut przyszedł w dobrym czasie” – mówiła Martyna Bunda, odbierając statuetkę za najlepszą książkę 7. edycji szczecińskiej nagrody.
Okładka książki Martyny Bundy „Nieczułość”materiały prasowe Okładka książki Martyny Bundy „Nieczułość”

Martyna Bunda, dziennikarka działu społecznego POLITYKI, została zwyciężczynią 7. edycji nagrody Gryfia – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki za powieść „Nieczułość”.

„Gryfia będzie dla mnie zawsze najważniejszą, bo jest moją pierwszą nagrodą literacką. (...) Mój późny debiut przyszedł w dobrym czasie” – mówiła Martyna Bunda, odbierając statuetkę.

Dotychczasowe laureatki „Gryfii” to Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Małgorzata Rejmer, Ewa Winnicka i Anna Janko. Organizatorem nagrody jest „Kurier Szczeciński”.

O czym opowiada najlepsza książka?

„Kilka pokoleń kobiet o znamiennie brzmiących imionach – Truda, Gerta, Ilda, Otylia, Róża – żyje na Kaszubach, gdzie huragany historii i polityki XX w. zawiewają wyjątkowo dotkliwie. Przyginane do ziemi kolejnymi kataklizmami odradzają się, powstają. Rozkwitają całym swym człowieczeństwem. Instalują się na nowo w paskudnym świecie z całą swą kobiecością. Historia sprawia, że mężczyźni w ich życiach pojawiają się właściwe epizodycznie; co zaistnieje ktoś wart bliskości, zaraz ginie w kolejnej zawierusze, w następnym bezsensie dziejów. Pojawiają się też mężczyźni straszni; nadchodzą z kolejnym frontem, gwałcą, odbierają kobietom człowieczeństwo. Każda z bohaterek Martyny Bundy jest pełnokrwistym człowiekiem – autorka sprawnym piórem rysuje jej emocje, jej osobowość, sposób, w jaki patrzy ludziom w oczy” – pisała w recenzji „Nieczułości” w POLITYCE Ewa Wilk.

„Nieczułość” Martyny Bundy znalazła się także w tym roku wśród nominowanych do Nagrody Literackiej „Gdynia” w kategorii „proza” oraz 20 nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2018. Laureatkę lub laureata „Gdyni” poznamy 31 sierpnia, a NIKE – 7 października.

Martyna Bunda w POLITYCE pracuje od 2004 r. W latach 2012–2018 była kierowniczką działu społecznego naszego tygodnika. Dwukrotna laureatka polskich edycji europejskiego konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Nominowana do polsko-niemieckiej nagrody dziennikarskiej w kategorii prasowej oraz – dwukrotnie – do nagrody Grand Press. Powieść „Nieczułość” to jej debiut literacki.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Najciekawsze książki na maj 2019 (i trochę na Dzień Dziecka)

Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Sebastian Frąckiewicz
22.05.2019
Reklama