Martyna Bunda laureatką Literackiej Nagrody Gryfia 2018
„Mój późny debiut przyszedł w dobrym czasie” – mówiła Martyna Bunda, odbierając statuetkę za najlepszą książkę 7. edycji szczecińskiej nagrody.
Martyna Bunda
Leszek Zych/Polityka

Martyna Bunda

Okładka książki Martyny Bundy „Nieczułość”
materiały prasowe

Okładka książki Martyny Bundy „Nieczułość”

Martyna Bunda, dziennikarka działu społecznego POLITYKI, została zwyciężczynią 7. edycji nagrody Gryfia – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki za powieść „Nieczułość”.

„Gryfia będzie dla mnie zawsze najważniejszą, bo jest moją pierwszą nagrodą literacką. (...) Mój późny debiut przyszedł w dobrym czasie” – mówiła Martyna Bunda, odbierając statuetkę.

Dotychczasowe laureatki „Gryfii” to Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Małgorzata Rejmer, Ewa Winnicka i Anna Janko. Organizatorem nagrody jest „Kurier Szczeciński”.

O czym opowiada najlepsza książka?

„Kilka pokoleń kobiet o znamiennie brzmiących imionach – Truda, Gerta, Ilda, Otylia, Róża – żyje na Kaszubach, gdzie huragany historii i polityki XX w. zawiewają wyjątkowo dotkliwie. Przyginane do ziemi kolejnymi kataklizmami odradzają się, powstają. Rozkwitają całym swym człowieczeństwem. Instalują się na nowo w paskudnym świecie z całą swą kobiecością. Historia sprawia, że mężczyźni w ich życiach pojawiają się właściwe epizodycznie; co zaistnieje ktoś wart bliskości, zaraz ginie w kolejnej zawierusze, w następnym bezsensie dziejów. Pojawiają się też mężczyźni straszni; nadchodzą z kolejnym frontem, gwałcą, odbierają kobietom człowieczeństwo. Każda z bohaterek Martyny Bundy jest pełnokrwistym człowiekiem – autorka sprawnym piórem rysuje jej emocje, jej osobowość, sposób, w jaki patrzy ludziom w oczy” – pisała w recenzji „Nieczułości” w POLITYCE Ewa Wilk.

„Nieczułość” Martyny Bundy znalazła się także w tym roku wśród nominowanych do Nagrody Literackiej „Gdynia” w kategorii „proza” oraz 20 nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2018. Laureatkę lub laureata „Gdyni” poznamy 31 sierpnia, a NIKE – 7 października.

Martyna Bunda w POLITYCE pracuje od 2004 r. W latach 2012–2018 była kierowniczką działu społecznego naszego tygodnika. Dwukrotna laureatka polskich edycji europejskiego konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Nominowana do polsko-niemieckiej nagrody dziennikarskiej w kategorii prasowej oraz – dwukrotnie – do nagrody Grand Press. Powieść „Nieczułość” to jej debiut literacki.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj