Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Dlaczego „Dobra zmiana” nie znalazła się w programie KFF?

Kadr z filmu „Dobra zmiana” Kadr z filmu „Dobra zmiana” mat. pr.
Oświadczenie członków Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych w sprawie nieobecności filmu „Dobra zmiana” w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zaniepokojeni szumem medialnym i wieloma wprowadzającymi czytelników w błąd informacjami wokół nieprzyjęcia do konkursu filmu Konrada Szołajskiego pt. „Dobra zmiana” przedstawiamy stanowisko GPRD w tej sprawie.

Zdecydowanie bronimy autonomii Komisji Selekcyjnej 59. KFF i prawa do niezależnych decyzji dyrektora Krzysztofa Gierata, podobnie jak czynimy to z zasady w przypadku każdego innego festiwalu.

KFF to festiwal premierowy. Filmy, które nie spełniają warunków regulaminowych, w tym były wcześniej pokazywane na innych festiwalach, miały dystrybucję w kinie, na DVD, VOD lub dostały negatywne oceny selekcjonerów, są wykluczone z udziału w KFF. Rozumiemy, że tak właśnie stało się w przypadku filmu pt. „Dobra zmiana” w reż. Konrada Szołajskiego.

Jesteśmy od lat uczestnikami Krakowskiego Festiwalu Filmowego jako twórcy oraz jego widzowie, zdajemy sobie sprawę z zasad i ograniczeń jego regulaminu. Oglądaliśmy tu i sami prezentowaliśmy różnorodne filmy o tematyce społecznej, religijnej, obyczajowej, często podejmujące aktualne tematy polityczne. Jako twórcy rozumiemy i akceptujemy to, że z powodu polityki programowej festiwalu oraz gustów organizatorów nasze filmy czasem nie znajdowały się w konkursie tej ważnej na mapie filmowej Polski i świata imprezy. Po 1989 r. nie spotkaliśmy się ze strony dyrekcji festiwalu z żadnym przykładem cenzury politycznej czy próbą podziału filmów na „słuszne” i „niesłuszne”.

Oskarżanie KFF o wykluczanie tematów pokazujących z bliska bolesną współczesność jest absurdalne, zwłaszcza wobec przyjęcia do konkursu 59. KFF filmu pt. „Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprzyckiego (nagrodzonego zresztą Złotym Lajkonikiem w konkursie polskim), który podobnie jak film Szołajskiego opowiada o dzisiejszej podzielonej Polsce.

W imię artystycznej uczciwości ponad polityką i światopoglądem jesteśmy przeciwni manipulatorskim atakom na festiwal oraz działaniom, które próbują dzielić nasze dokumentalne środowisko, podważając jednocześnie wypracowaną przez lata wysoką jakość i niezależność KFF.

Oświadczenie podpisali:

Hanna Polak
Marcel Łoziński
Paweł Łoziński
Jacek Bławut
Maria Zmarz-Koczanowicz
Tomasz Wolski
Wojtek Staroń
Lidia Duda
Marcin Koszałka
Rafał Skalski
Marcin Sauter
Bartek Konopka
Dorota Kędzierzawska
Jurek Śladkowski
Marta Prus
Michał Marczak
Vita Maria Drygas
Karolina Bielawska
Edyta Wróblewska
Eliza Kubarska
Piotr Stasik

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama