Kultura

Siódemka Nike. Są powody do radości, ale i do rozczarowania

Okładki książek, które znalazły się w ścisłej rywalizacji o Literacką Nagrodę Nike. Okładki książek, które znalazły się w ścisłej rywalizacji o Literacką Nagrodę Nike. KŻ/mat. pr. / Polityka
Laureata lub laureatkę poznamy 6 października. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Ogłoszono siódemkę nominowanych do Literackiej Nagrody Nike. Są powody do radości, ale i do rozczarowania. Oto lista:

Wspaniale, że nominowana jest powieść Zyty Rudzkiej „Krótka wymiana ognia”, laureatki tegorocznej Gdyni. To znakomita rzecz o wydostawaniu się z przeszłości za pomocą języka, traceniu życia i pisania. „Królestwo” Szczepana Twardocha jest z kolei książką poważniejszą i ciekawszą niż „Król”, bo jest to powieść o nieudanej asymilacji Żydów i zarazem przejmująca opowieść o zniszczonej Warszawie. Świetnie, że jest również nagrodzona Paszportem „Polityki” reporterska opowieść Małgorzaty Rejmer o Albanii i życiu w reżimie. Nie dziwi obecność Mariusza Szczygła czy biografii Oty Pavla pióra Aleksandra Kaczorowskiego.

Natomiast bardzo dziwi brak „Kontenera” Marka Bieńczyka, laureata Nike sprzed kilku lat, niezwykłej książki o żałobie, braku i obecności. Siódemka pomija w ogóle poezję, a przecież mieliśmy w zeszłym roku kilka książek znakomitych. Zniknęła też bogata eseistyka, której było sporo jeszcze w dwudziestce nominowanych.

Laureata lub laureatkę poznamy 6 października. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej Nike i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem jest Fundacja Agory.

Czytaj także: Jak żyć z literackich nagród

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną