Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Siódemka Nike. Są powody do radości, ale i do rozczarowania

Okładki książek, które znalazły się w ścisłej rywalizacji o Literacką Nagrodę Nike. Okładki książek, które znalazły się w ścisłej rywalizacji o Literacką Nagrodę Nike. KŻ/mat. pr. / Polityka
Laureata lub laureatkę poznamy 6 października. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Ogłoszono siódemkę nominowanych do Literackiej Nagrody Nike. Są powody do radości, ale i do rozczarowania. Oto lista:

Wspaniale, że nominowana jest powieść Zyty Rudzkiej „Krótka wymiana ognia”, laureatki tegorocznej Gdyni. To znakomita rzecz o wydostawaniu się z przeszłości za pomocą języka, traceniu życia i pisania. „Królestwo” Szczepana Twardocha jest z kolei książką poważniejszą i ciekawszą niż „Król”, bo jest to powieść o nieudanej asymilacji Żydów i zarazem przejmująca opowieść o zniszczonej Warszawie. Świetnie, że jest również nagrodzona Paszportem „Polityki” reporterska opowieść Małgorzaty Rejmer o Albanii i życiu w reżimie. Nie dziwi obecność Mariusza Szczygła czy biografii Oty Pavla pióra Aleksandra Kaczorowskiego.

Natomiast bardzo dziwi brak „Kontenera” Marka Bieńczyka, laureata Nike sprzed kilku lat, niezwykłej książki o żałobie, braku i obecności. Siódemka pomija w ogóle poezję, a przecież mieliśmy w zeszłym roku kilka książek znakomitych. Zniknęła też bogata eseistyka, której było sporo jeszcze w dwudziestce nominowanych.

Laureata lub laureatkę poznamy 6 października. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej Nike i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem jest Fundacja Agory.

Czytaj także: Jak żyć z literackich nagród

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną