Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

17 wspaniałych. Za nami gala nagród ZAiKS-u

Gala nagród ZAiKS-u 2019 Gala nagród ZAiKS-u 2019 Karpati&Zarewicz / mat. pr.
Owacje na stojąco dla noblistki, ciepłe przyjęcie 17 nowych honorowych członków organizacji broniącej praw twórców od ponad stu lat – za nami kolejna gala nagród ZAiKS.

Do czego jest potrzebne Stowarzyszenie Autorów ZAiKS? Choćby do obrony praw twórców, z którymi zaczyna konkurować sztuczna inteligencja – jak przypominała na gali tej organizacji noblistka Olga Tokarczuk, odbierając w poniedziałek 16 grudnia honorowe członkostwo ZAiKS-u. „Sztuczna inteligencja będzie w stanie wytworzyć nowe książki bez udziału autorów, jedynie na podstawie analizy ich stylu” – mówiła Tokarczuk, powitana owacjami na stojąco przez zgromadzonych w warszawskim pałacyku na Hipotecznej ludzi kultury. Decyzja o wyróżnieniu – jak przypominali prowadzący galę Miłosz Bembinow i Rafał Bryndal – zapadła jeszcze przed ogłoszeniem literackich Nobli. A Tokarczuk była jedną z 17 osób, które odebrały w tym roku to największe wyróżnienie Stowarzyszenia i dołączyły tym samym do galerii wybitnych postaci polskiej kultury otwieranej przez ojców założycieli ZAiKS-u, z Julianem Tuwimem na czele.

Dopiero się rozkręcają

Poza Tokarczuk uhonorowani zostali: Urszula Dudziak, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Ewa Lipska, Maja Komorowska, Anda Rottenberg, Katarzyna Gaertner, Ilona Łepkowska, Zbigniew Rybczyński, Leon Tarasewicz, Andrzej Dudziński, Zbigniew Hołdys, Wojciech Karolak, Krzysztof Karasek, Leszek Długosz i Janusz Kapusta, którego wyjątkowa bryła – k-drone, jedenastościan – posłużyła jako wzór statuetki wręczanej w tym roku nowym honorowym członkom ZAiKS-u.

Laureaci wspominali, czym było dla nich Stowarzyszenie w okresie PRL – oazą wolności, „powiewem wielkiego świata”, jak mówiła Agnieszka Holland, dodając, że dziś mamy do czynienia z próbami rekonstrukcji atmosfery tamtych czasów. Zbigniew Rybczyński zauważył nawet, że zapach tej Polski, którą lubi sobie wyobrażać, odkrywa tu i dziś – w siedzibie ZAiKS-u. Ewa Lipska przypomniała z kolei anegdotyczną receptę na tego typu nagrodę: wystarczy nic nie robić, ale odpowiednio długo. Przeciwnie komentowała wyróżnienie Urszula Dudziak, która odmówiła traktowania go jako nagrody za całokształt dorobku. „Dopiero się rozkręcam” – uznała.

Tejchma i Tokarczuk

Tego samego wieczoru wręczono także Nagrody Specjalne ZAiKS-u – Zbigniewowi Benedyktowiczowi, Stefanowi Bratkowskiemu, Wojciechowi Prażmowskiemu, Andrzejowi Rutkowskiemu, Krystynie Łyczywek i Andrzejowi Sikorowskiemu. Najbardziej poruszające – poza wystąpieniem Tokarczuk, przybyłej do Warszawy prosto ze Sztokholmu – okazało się krótkie podziękowanie Józefa Tejchmy, 92-letniego polityka doby PRL, dwukrotnego ministra kultury, który zapisał się w historii m.in. ryzykowną decyzją o zgodzie na produkcję i rozpowszechnianie filmu „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy.

Część artystyczną – od której rozpoczęła się poniedziałkowa gala – wypełnił występ duetu Myrczek & Tomaszewski z programem złożonym ze standardów: od jazzu po „Imagine” Johna Lennona. Zakończył wieczór bankiet i spotkania z czytelnikami Olgi Tokarczuk, która jeszcze długo podpisywała przyniesione przez gości – i innych laureatów – egzemplarze swoich książek.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nikt ci tyle nie da, ile coach obieca. Sprawdziłam na własnej skórze

Coach wyremontuje mi duszę, wyznaczy ścieżkę do bogactwa, a nawet oczyści energię seksualną po byłych partnerach. Może też trzeźwo pomóc w wyzwaniach zawodowych. Oferta tych usług pokazuje, jak bardzo staliśmy się głodni wsparcia.

Joanna Cieśla
12.01.2023
Reklama