Kultura

Mętny strumień

Z czego dziś żyją muzycy? Na streamingu nie zarabiają

Z ankiety przeprowadzonej wśród brytyjskich wykonawców wynika, że przez pandemię stracili średnio dwie trzecie dochodów. Połowa musiała poszukać dodatkowego zajęcia, a co trzeci skłania się do porzucenia kariery. Z ankiety przeprowadzonej wśród brytyjskich wykonawców wynika, że przez pandemię stracili średnio dwie trzecie dochodów. Połowa musiała poszukać dodatkowego zajęcia, a co trzeci skłania się do porzucenia kariery. Mirosław Gryń / Polityka
Pandemia odcięła muzyków od dochodów z koncertów. I zwróciła uwagę na to, jak mało zarabiają za swoje nagrania na platformach streamingowych. Jedni protestują, inni szukają sprawiedliwszej alternatywy.
Bob Dylan postanowił odsprzedać wytwórni Universal Music cały swój dorobek. Odebrano to jako potwierdzenie faktu, że streaming nie jest w stanie utrzymać nawet takiej legendy.Mirosław Gryń/Polityka Bob Dylan postanowił odsprzedać wytwórni Universal Music cały swój dorobek. Odebrano to jako potwierdzenie faktu, że streaming nie jest w stanie utrzymać nawet takiej legendy.

Niestety, aktualnie nie mamy dostępu do konkretnych rozliczeń za streamingi – to Łukasz Rozmysłowski z duetu Coals. – Niestety, nie mam żadnej wiedzy na temat Spotify i innych – to Maciej Szajkowski, lider Kapeli ze Wsi Warszawa. Julia Marcell po mailu z POLITYKI poprosiła wytwórnię o informacje o zarobkach ze streamingu: – Sama jestem ciekawa, jak to wygląda, a dawno nie patrzyłam w te tabelki. Ogólnie przez lata nauczyłam się nie myśleć o tym jak o zarobku.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Mętny strumień"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015