Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Spotkajmy się na Forum! 2. edycja Remembrance and Future Forum

Materiały klienta
Podczas Remembrance and Future Forum rozmawiamy o najważniejszych wyzwaniach i dylematach współczesności, kwestiach istotnych zarówno z punktu widzenia Wrocławia, Polski, jak i całej Europy. Szukamy na nie odpowiedzi, czerpiąc inspirację z powojennej historii naszego miasta. Remembrance and Future Forum odbędzie się między 29 a 31 lipca w niepowtarzalnej scenografii Centrum Historii Zajezdnia.

Dostrzegamy, że wyzwaniem czasu są postępujące podziały i rozpad wspólnot. Dotyczy to zarówno wymiaru lokalnego, kapitału zaufania w codziennych relacjach społecznych, jak też zjawiska nazywanego (ciągle na wyrost) wojną „polsko – polską”, czy wreszcie kryzysu wspólnoty europejskiej. Sądzimy, że doświadczanie powojennego Wrocławia może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji nad tymi problemami. Na doświadczenie to składają się zarówno wojenna trauma, bolesny proces wymiany ludności, wielkie zniszczenia i opresja komunistycznego państwa, ale też odbudowa z ruin, dekady zakorzeniania się nowej społeczności i tworzenia z Wrocławia otwartego na świat polskiego miasta, historia pojednania polsko – niemieckiego, czy dzieje i etos „Solidarności”,. To wszystko daje nam wiarę, że przekraczanie podziałów jest możliwe. Z tego chcemy czerpać.

Jacek Dukaj i Marek Mutor podczas pierwszej edycji Remembrance and Future Forum.M. Biodrowski / Centrum Historii Zajezdnia/Materiały klientaJacek Dukaj i Marek Mutor podczas pierwszej edycji Remembrance and Future Forum.

Chodzi nam też o spotkanie. Wierzymy, że od spotkania zaczynają się współpraca, przyjaźń, pojednanie i życie we wspólnocie. W ubiegłym roku na przeszkodzie stanęła nam pandemia, a większość wydarzeń odbywała się w formie online. W tym roku zdecydowaliśmy się zawalczyć o to, by nasze spotkanie było realne i osobiste. Dlatego Remebrance and Future Forum przybrało formę kameralnych dyskusji, warsztatów i towarzyszących projektów, by zarówno występujący, jak i publiczność mogli widzieć siebie nawzajem jako partnerów do rozmowy.

Obecna edycja Remebrance and Future Forum nosi tytuł “Od nowa”. Tytuł ten nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się we Wrocławiu po 1945 roku, kiedy nowi mieszkańcy miasta musieli wszystko zaczynać od początku. Radzenie sobie ze skutkami wojen i wielkich dziejowych katastrof, rozpadu wspólnot, klęsk żywiołowych i pandemii to wyzwanie aktualne także we współczesnym świecie. O tym będziemy rozmawiać podczas spotkań tegorocznego Remembrance and Future Forum.

Jacek Dukaj i Marek Mutor podczas pierwszej edycji Remembrance and Future Forum.M. Biodrowski / Centrum Historii Zajezdnia/Materiały klientaJacek Dukaj i Marek Mutor podczas pierwszej edycji Remembrance and Future Forum.

Zagraniczni goście i uhonorowanie Różewicza

W bogatym programie wydarzenia znalazły się międzynarodowe dyskusje, premierowe prezentacje projektów dotyczących kultury pamięci, pokazy filmów oraz koncerty. Gościem specjalnym tegorocznego Forum będzie profesor Jie-Hyun-Lim z Uniwersytetu w Seulu, który opowie o globalnej pamięci ofiar wojny. W trakcie spotkania postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak spółczesności radzą sobie z koniecznością zaczynania od nowa po kataklizmach wojny. Czy pamięć może być uleczona? Czy raczej jest zarzewiem nowego konfliktu?

W związku z trwającym Rokiem Tadeusza Różewicza, ostatni Dzień Remebrance and Future Forum dedykowany będzie właśnie temu wybitnemu poecie, wrocławianinowi, którego życie i twórczość naznaczone były doświadczeniem wojny i zaczynaniem od nowa. W centrum miasta stanie wystawa „Szuflada Różewicza”, która, miejmy nadzieję, poruszy wyobraźnię przechodniów i ukaże zarys biografii, osobowości i twórczości poety.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie remembranceandfuture.com. Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc informujemy, że obowiązuje konieczność rezerwacji miejsc za pomocą formularza na stronie remembranceandfuture.com

Spotkajmy się na Forum, do zobaczenia w Zajezdni!

Materiał przygotowany przez Centrum Historii Zajezdnia

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama