Kultura

18. Jazztopad Festival

. . mat. pr.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni” – jakże bliskie jest to powiedzenie organizatorom wydarzeń artystycznych na całym świecie. Po ubiegłorocznej, realizowanej w formule online, skróconej edycji Jazztopad Festival powracamy z koncertami do wnętrz Narodowego Forum Muzyki i zaprzyjaźnionych wrocławskich lokalizacji.

Na festiwalu wraz ze swoim kwartetem pojawi się ponownie Charles Lloyd – niezwykła osobowość w historii gatunku i jeden z ostatnich jazzowych gigantów, który wyznaczył kierunek rozwoju muzyki przełomu wieków, stając się inspiracją dla wielu pokoleń artystów. Do Wrocławia przyjedzie po raz piąty. Z kolei Joel Ross, nagrywający dla Blue Note Records i współpracujący m.in. z Makayą McCravenem znakomity wibrafonista zadebiutuje na festiwalu ze swoim kwartetem Good Vibes.

Charles Lloyd, fot. Dorothy Darrmat. pr.Charles Lloyd, fot. Dorothy Darr

Mocny będzie „głos” kobiet – z przygotowanym wspólnie premierowym programem przyjadą pianistki Kris Davis (Kanada) i Sylvie Courvoisier (Szwajcaria), znane z ambitnych improwizacji z pogranicza nowoczesnego jazzu i muzyki współczesnej. Z projektem Speak Low II będącym muzycznym hołdem dla jazzowych diw pojawi się obdarzona czystym, melancholijnym i hipnotycznym głosem Lucia Cadotsch. Na festiwalowej estradzie wystąpią także Amalia Obrębowska ze swoim kwartetem, Kanadyjka Cat Toren w duecie z amerykańskim kontrabasistą Michaelem Batesem i współpracująca m.in. z Wadadą Leo Smithem improwizatorka i edukatorka Angelica Sanchez.

Stolica Niemiec od zawsze była mekką dla muzyków jazzowych. Atmosferę wieczornych koncertów w dzielnicy Charlottenburg czy kultowego Zig Zag przybliżą artyści na co dzień tworzący i rezydujący w Berlinie: Y-OTIS i Training. Zapraszamy na nie do Mleczarni, która tradycyjnie już będzie klubem festiwalowym. W czasie festiwalu wystąpi również Petter Eldh wraz z Koma Saxo i przeprowadzi nas przez świat szwedzkiego folku, hip-hopu, klasyki i nieposkromionej improwizacji. Po raz kolejny odbędzie się Dzień medytacji, podczas którego zrelaksujemy się przy organowej improwizacji współpracującego z ECM brytyjskiego organisty i improwizatora Kita Downesa. Nie zabraknie premier, które są znakiem rozpoznawczym festiwalu. Usłyszymy ich aż trzy – nowe utwory zagrają Kris Davis i Sylvie Courvoisier, kompozycje na zamówienie festiwalu stworzył także amerykański saksofonista James Brandon Lewis, który prawykona swój utwór wraz z Lutosławski Quartet, a podczas zamykającego tę edycję koncertu znakomite trio Maciej Obara, Louis Sclavis i Dominik Wania zaprezentuje nowy muzyczny projekt.

Nie zabraknie także pełnego spontanicznej improwizacji projektu Melting Pot Made in Wrocław, wyczekiwanych przez publiczność koncertów w mieszkaniach, spotkań z artystami, poranków jazzowych dla najmłodszych w kinie Nowe Horyzonty oraz wieczornych Jazztopad improv sessions w Mleczarni.

Zapraszamy na festiwal tak zróżnicowany, jak wielobarwna jest dzisiejsza scena jazzu i muzyki improwizowanej. Do zobaczenia w listopadzie we Wrocławiu!

Więcej informacji na https://www.nfm.wroclaw.pl/jazztopad

Jazztopad 2021mat. pr.Jazztopad 2021

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Kultura; s. 99
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama