Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

18. Jazztopad Festival

. . mat. pr.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni” – jakże bliskie jest to powiedzenie organizatorom wydarzeń artystycznych na całym świecie. Po ubiegłorocznej, realizowanej w formule online, skróconej edycji Jazztopad Festival powracamy z koncertami do wnętrz Narodowego Forum Muzyki i zaprzyjaźnionych wrocławskich lokalizacji.

Na festiwalu wraz ze swoim kwartetem pojawi się ponownie Charles Lloyd – niezwykła osobowość w historii gatunku i jeden z ostatnich jazzowych gigantów, który wyznaczył kierunek rozwoju muzyki przełomu wieków, stając się inspiracją dla wielu pokoleń artystów. Do Wrocławia przyjedzie po raz piąty. Z kolei Joel Ross, nagrywający dla Blue Note Records i współpracujący m.in. z Makayą McCravenem znakomity wibrafonista zadebiutuje na festiwalu ze swoim kwartetem Good Vibes.

Charles Lloyd, fot. Dorothy Darrmat. pr.Charles Lloyd, fot. Dorothy Darr

Mocny będzie „głos” kobiet – z przygotowanym wspólnie premierowym programem przyjadą pianistki Kris Davis (Kanada) i Sylvie Courvoisier (Szwajcaria), znane z ambitnych improwizacji z pogranicza nowoczesnego jazzu i muzyki współczesnej. Z projektem Speak Low II będącym muzycznym hołdem dla jazzowych diw pojawi się obdarzona czystym, melancholijnym i hipnotycznym głosem Lucia Cadotsch. Na festiwalowej estradzie wystąpią także Amalia Obrębowska ze swoim kwartetem, Kanadyjka Cat Toren w duecie z amerykańskim kontrabasistą Michaelem Batesem i współpracująca m.in. z Wadadą Leo Smithem improwizatorka i edukatorka Angelica Sanchez.

Stolica Niemiec od zawsze była mekką dla muzyków jazzowych. Atmosferę wieczornych koncertów w dzielnicy Charlottenburg czy kultowego Zig Zag przybliżą artyści na co dzień tworzący i rezydujący w Berlinie: Y-OTIS i Training. Zapraszamy na nie do Mleczarni, która tradycyjnie już będzie klubem festiwalowym. W czasie festiwalu wystąpi również Petter Eldh wraz z Koma Saxo i przeprowadzi nas przez świat szwedzkiego folku, hip-hopu, klasyki i nieposkromionej improwizacji. Po raz kolejny odbędzie się Dzień medytacji, podczas którego zrelaksujemy się przy organowej improwizacji współpracującego z ECM brytyjskiego organisty i improwizatora Kita Downesa. Nie zabraknie premier, które są znakiem rozpoznawczym festiwalu. Usłyszymy ich aż trzy – nowe utwory zagrają Kris Davis i Sylvie Courvoisier, kompozycje na zamówienie festiwalu stworzył także amerykański saksofonista James Brandon Lewis, który prawykona swój utwór wraz z Lutosławski Quartet, a podczas zamykającego tę edycję koncertu znakomite trio Maciej Obara, Louis Sclavis i Dominik Wania zaprezentuje nowy muzyczny projekt.

Nie zabraknie także pełnego spontanicznej improwizacji projektu Melting Pot Made in Wrocław, wyczekiwanych przez publiczność koncertów w mieszkaniach, spotkań z artystami, poranków jazzowych dla najmłodszych w kinie Nowe Horyzonty oraz wieczornych Jazztopad improv sessions w Mleczarni.

Zapraszamy na festiwal tak zróżnicowany, jak wielobarwna jest dzisiejsza scena jazzu i muzyki improwizowanej. Do zobaczenia w listopadzie we Wrocławiu!

Więcej informacji na https://www.nfm.wroclaw.pl/jazztopad

Jazztopad 2021mat. pr.Jazztopad 2021

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Kultura; s. 99
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Sprawa Iwony Wieczorek wraca na Netflixie. I nadal budzi wielkie zainteresowanie

„Sprawa Iwony Wieczorek” szybko stała się hitem Netflixa. Nie kusi widza fałszywą obietnicą, iż znajdzie odpowiedzi na kluczowe pytania. Po serial na pewno obowiązkowo powinna sięgnąć policja.

Ryszarda Socha
16.09.2023
Reklama