Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kultura

Zimowe propozycje

Kwartalnik Kraków Culture Kwartalnik Kraków Culture mat. pr.
To już ostatnie w tym roku wydanie kwartalnika „Kraków Culture”. Czwarty numer przynosi solidną porcję tematów pozwalających śledzić bieżące wydarzenia, ale też odwołujących się do szerszych zjawisk, sięgających w przeszłość i jednocześnie odkrywających niebanalną współczesność miasta.

W najnowszym numerze m.in. dowiemy się o projektach eksponujących rolę kobiet w rozwoju miasta, sprawdzimy jak funkcjonuje krakowski Dom Utopii, zdradzimy jakie były początki świątecznych targów i oprowadzimy czytelników po najlepszych realizacjach krakowskiej architektury modernizmu lat powojennych. Bezpłatny kwartalnik na początku grudnia będzie dostępny w blisko 200 miejscach w Krakowie i na www.krakowculture.pl.

Rekomendacje filmowe, muzyczne i wystawiennicze, festiwale, wystawy, „parasolowy” projekt „Krakowianki” – wkraczamy w sezon zimowy Kraków Culture! Końcówka roku daje liczne powody, by na nowo odkrywać unikalne dziedzictwo miasta i zanurzyć się w kulturalnych propozycjach.

O misji, dokonaniach i planach Międzynarodowego Centrum Kultury opowiada w rozmowie z „Kraków Culture” jego dyrektorka Agata Wąsowska-Pawlik: „Na pewno będziemy rozwijać te działania, które uczyniły Międzynarodowe Centrum Kultury ważną instytucją na mapie Krakowa, Polski i Europy Środkowej, z myślą o budowaniu i ułatwianiu porozumienia, przekonywaniu naszej publiczności do »poznawania innego«”.

Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków oraz licznych obiektach kultury, księgarniach, hotelach czy lokalach gastronomicznych w mieściemat. pr.Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków oraz licznych obiektach kultury, księgarniach, hotelach czy lokalach gastronomicznych w mieście

Kraków nie wyklucza. „Opowieść o mieście powinna nadążać za współczesnością”. Dlatego tak istotne jest tworzenie inkluzywnej narracji o Krakowie, o czym w wywiadzie dla „Kraków Culture” opowiada Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Nina Gabryś. Jedną z inicjatyw realizujących założenia polityki równościowej jest projekt „Krakowianki”, dzięki któremu poznamy sylwetki kobiet angażujących się przez wieki w rozwój miasta.

O wyjątkowym i pełnym idei miejscu w Nowej Hucie, jakim jest Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, w rozmowie z „Kraków Culture” opowiada Małgorzata Szydłowska: „Tworząc Dom Utopii, od początku myślałam o tym, aby ludzie, którzy się w nim pojawią, czuli się w tej przestrzeni swobodnie i bezpiecznie, tak jak można się poczuć w domu”.

Dr Andrzej Iwo Szoka, kierownik Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, opowiada historię „staniolowego miasta” i wraz z Muzeum Krakowa zaprasza do poznawania szopki krakowskiej – dawnej i współczesnej, widzianej z zewnątrz i od środka. A dzięki akcji Wokół Szopki realizowanej przez muzeum oraz KBF dzieła szopkarzy po raz kolejny wychodzą w miejską przestrzeń.

Zabawki towarzyszą nam cały rok, a w okresie świątecznym bije od nich szczególna magia… Opowieść o zabawkach tworzonych w naszym mieście oraz ich historycznej, liczącej blisko 50 000 obiektów kolekcji, snuje Katarzyna Jagodzińska – historyczka sztuki i dziennikarka, współtwórczyni Muzeum Zabawek w Krakowie.

Bezpłatny kwartalnik na początku grudnia będzie dostępny w blisko 200 miejscach w Krakowie i na www.krakowculture.plmat. pr.Bezpłatny kwartalnik na początku grudnia będzie dostępny w blisko 200 miejscach w Krakowie i na www.krakowculture.pl

„Kiedy robi się zimno, a nos miło drażnią aromaty pieczonych kasztanów i grzanego wina, to znak, że w mieście rozpoczął się bożonarodzeniowy jarmark” – pisze Bartek Kieżun w artykule, w którym zdradza również, jakie były początki świątecznych targów, co ma z nimi wspólnego Marcin Luter i dokąd w Europie i na świecie należy się wybrać w poszukiwaniu najlepszych smakołyków.

Nie powinniśmy nigdy narzekać, że dane społeczeństwo nie czyta, bo logika narzekającego jest zazwyczaj podszyta poczuciem wyższości i resentymentem, a zachęcać i angażować można wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy od jednego i drugiego wolni” – taką postawę rekomenduje w swoim „Dekalogu aktywizmu literackiego” pomysłodawca akcji społecznej „Lekcje czytania” – Grzegorz Jankowicz.

Plac Centralny i aleja Róż, bloki Szwedzki i Francuski, osiedle w Bieńczycach, gmachy hotelu Cracovia i kina Kijów, Miasteczko Studenckie AGH i nowe kościoły w krajobrazie miasta… „Obraz współczesnego Krakowa powstał po drugiej wojnie światowej” – przekonuje Michał Wiśniewski, oprowadzając nas w swoim tekście po najlepszych realizacjach krakowskiej architektury modernizmu lat powojennych.

„Myślałam sobie wtedy, że coś się zapętliło, wpadłam w wir czasu jak Ijon Tichy w jednej ze swoich gwiazdowych podróży (…). Jaki z tego morał? Odwiedzając Rajską, zachowajcie ostrożność, bo kto wie, gdzie mogą na was czyhać podstępne zakrzywienia czasoprzestrzeni!” – o swoich krakowskich miejscach, fascynacjach i smakach pisze Dominika Słowik.

Kiedy pandemia zepchnęła naszą życiową aktywność do głębokiej defensywy, krakowska kultura oparła swoją strategię na miejskiej platformie VOD. W ciągu 14 miesięcy działalności PLAY KRAKÓW w ofercie serwisu znalazło się ponad 1100 materiałów – koncertów, spektakli, filmów, rozmów. Jak się nie pogubić w tym bogactwie? Prezentujemy przegląd propozycji programowych na najbliższe miesiące.

A to bynajmniej nie wszystko – czwarty numer kwartalnika to także przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych, m.in. zapowiedzi festiwali Boska Komedia i Opera Rara, rekomendacje nowych wystaw i koncertów… Więcej na temat wydarzeń w ramach zimowego sezonu Kraków Culture już wkrótce także na www.krakowculture.pl

Zimowe wydanie „Kraków Culture” ukaże się na początku grudnia. Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków oraz licznych obiektach kultury, księgarniach, hotelach czy lokalach gastronomicznych w mieście.

Miejska polityka Kraków Culture realizowana jest przy współpracy Miasta Kraków i KBF – wydawcy kwartalnika pod tym samym tytułem.

Organizatorami Kraków Culture są: Miasto Kraków i KBF.

.mat. pr..

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama