Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

ARCHITEKCIE! Ruszył nabór do Edycji 2021/22 programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Teren zespołu hali i pochylni na obszarze dawnej Stoczni Gdańskiej Teren zespołu hali i pochylni na obszarze dawnej Stoczni Gdańskiej mat. pr.
Ruszył nabór zgłoszeń do VII edycji Stypendium PRAKTYKA w nowej odsłonie – trzyetapowego konkursu połączonego ze stacjonarnymi, 2-dniowymi „Warsztatami z Mentorem”, które Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zorganizuje w Gdańsku w dn. 26-27 marca 2022 r., oraz nabór do IX edycji Konkursu TEORIA.

Celem programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza jest wspieranie twórczości młodych, kreatywnych i poszukujących architektów, umacnianie w nich postawy odpowiedzialności za ład architektoniczno-urbanistyczny, podejmowanie prób rozpoznawania współczesnych problemów przestrzeni publicznej oraz wypracowywania odważnych i uwzględniających potrzeby społeczności lokalnych rozwiązań tych problemów. Stypendium PRAKTYKA i Konkurs TEORIA zostały pomyślane jako uzupełniające się inicjatywy, które nie tylko poszukują świeżego spojrzenia na architekturę, ale także nowego języka, który umiałby owo spojrzenie przekazać odbiorcy.

Stypendium PRAKTYKA z „warsztatami z mentorem” i konkurs TEORIA – nabór do nowej edycji programów fundacji im. Stefana Kuryłowiczamat. pr.Stypendium PRAKTYKA z „warsztatami z mentorem” i konkurs TEORIA – nabór do nowej edycji programów fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Stypendium PRAKTYKA

Stypendium PRAKTYKA to trzyetapowy program, którego celem jest znalezienie najciekawszych pomysłów na poprawę jakości przestrzeni publicznej we wskazanym miejscu w Polsce. W 2022 roku będzie to Gdańsk, a w nim teren zespołu hali i pochylni w byłej Stoczni Gdańskiej.

W I etapie Jury Stypendium z nadesłanych portfolio wybierze do 18 osób, które zakwalifikuje do uczestnictwa w stacjonarnych, weekendowych, 2-dniowych „Warsztatach z Mentorem”. Warsztaty pod kierunkiem Piotra Lorensa (Mentora), Lucyny Nyki (Dziekan WA PG), Rainera Mahlamäki (SAFA) i Tomasza Sowińskiego (Synergia 99) poprowadzą: Iza Burda (WA PG), Marcin Goncikowski (WA PW, K&A) oraz Ewa Kuryłowicz (Przewodnicząca Rady Fundacji).

W etapie II trzy najlepsze, opracowane na warsztatach rozwiązania (indywidualne bądź zespołowe), zostaną nagrodzone miesięcznymi stypendiami w wysokości po 2 tys. zł na rozwój pomysłu we wstępną koncepcję architektoniczną. Następnie, z trzech wybranych do finału projektów, Jury wybierze jeden, zwycięski projekt.

W III etapie programu wybrana praca będzie doskonalona przez 4 miesiące w oparciu o stypendium w wysokości 10 tys. zł, a jej autorzy – projektanci, projektantki lub zespół – będą pracować nad rozwojem projektu we wszystkich opisanych w Regulaminie aspektach. Całość będzie prezentowana jesienią 2022 r. w Gdańsku.

Zgłoszenia do konkursu oceniać będzie Jury konkursu PRAKTYKA FSK w składzie: Jakub Wacławek, Dorota Szlachcic, Aleksandra Wasilkowska, Konrad Grabowiecki, Maciej Frąckowiak i Agnieszka Olędzka.

Wydział Architektury Politechniki Gdańskiejmat. pr.Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Konkurs TEORIA

Konkurs TEORIA to program, w ramach którego zwycięski tekst, podejmujący w ciekawy i nowatorski sposób tematykę związków architektury i kultury, opublikowany zostanie w formie dwujęzycznej książki z serii „Architektura Kultury – Kultura Architektury”. Laureat Konkursu TEORIA otrzyma ponadto nagrodę finansową w wysokości 3.500 zł.

Prace oceniać będzie Jury konkursu TEORIA FSK w składzie: przewodnicząca Ewa P. Porębska, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska i Piotr Sarzyński.

Termin nadsyłania zgłoszeń do obu konkursów upływa w dn. 15 stycznia 2022 r.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulaminy konkursów dostępne są pod adresami:

Konkurs TEORIA: https://fundacja-sk.pl/formularz-rejestracyjny/

Stypendium PRAKTYKA: https://fundacja-sk.pl/konkurs-teoria-2/

ORGANIZATOR

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza

PATRONI MEDIALNI
Architektura-Murator, Builder, Architektura & Biznes, NN6T, Z:A

PARTNERZY PROGRAMÓW

Warbud, Schindler, Geberit, Hörmann, Synergia 99, Lab 60+/Era Nowej Starości, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Miasto Gdańsk, IARP, SARP, Kancelaria 'Prima Tax & Lex' Jan Wiśniewski, Develia

Kontakt dla mediów:
Oksana A. Jabłońska
tel. +48 517 518 317
tel. +48 22 616 37 98
oksana.jablonska@fundacja-sk.pl

Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama