Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Jesienne wydanie Kraków Culture już dostępne!

Festiwal Conrada Festiwal Conrada mat. pr.
Po wakacyjnym, słonecznym czasie przychodzi jesienny wysyp wydarzeń.
Kwartalnik Kraków Culturemat. pr. Kwartalnik Kraków Culture

Nie zważając na deszcze i spadające temperatury otwieramy się na ogrom wydarzeń, które ma w swojej ofercie październikowo-listopadowy Kraków – od kreatywnych wątków związanych z designem, przez wystawę poświęconą Tamarze Łempickiej, aż po tętniące energią Unsound i Krakowskie Zaduszki Jazzowe, aż po tradycyjnie związany z październikiem literacki Festiwal Conrada. Jesień pełna będzie dobrej energii. Zapraszamy do lektury! Przypominamy, że kwartalnik Kraków Culture dostępny jest bezpłatne w blisko 200 miejscach na krakowculture.pl.

Jeszcze nie przeminęły echa wrześniowych festiwali Sacrum Profanum i Bomba Megabitowa: oba wskazały na zagrożenia cywilizacyjne, oba też proponują na nie receptę i niosą ostrożną nadzieję na przyszłość. Ten wątek będzie także obecny w październikowym festiwalu sztuki cyfrowej Patchlab realizowanym pod znamienną nazwą „_econtinuum”. Dbałość o naturę wyrażana jest tutaj w serii wydarzeń – od instalacji po koncerty – w które zaprzęgnięto najnowsze osiągnięcia technologii. Podobne wątki znajdziemy również w pokazach i koncertach festiwalu Audio Art wykorzystujących zróżnicowane spektrum środków kreacji, od analogowych i low-tech po narzędzia cyfrowe.

Ta dbałość widoczna jest także w licznych inicjatywach zebranych pod wspólną nazwą „Sztuka do Rzeczy. Design w Krakowie”: to ponadmiesięczne święto dizajnu odwołuje się w tym roku do filozofii zero waste i hasła reuse. To nie tylko wezwanie do ekologicznego spojrzenia na kwestie projektowania – ale też silny impuls dla kreatywności twórców. Takim impulsem jest również temat tegorocznego Biennale Architektury Wnętrz, które bierze na warsztat obrosły legendami, a dziś opustoszały modernistyczny budynek dawnego hotelu Cracovia. W jaki sposób przywrócić go miastu – funkcjonalnie i estetycznie?

Festiwal Conradamat. pr.Festiwal Conrada

Względy estetyczne skłaniają nas do odwiedzania wystaw: ta poświęcona Tamarze Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie ma szansę stać się sensacją wystawienniczą na skalę nie tylko Polski, tym bardziej że sztuka artystki przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans międzynarodowego zainteresowania. Niezwykłym pięknem – nawiązującym ponownie do dizajnerskiej nuty w krakowskiej jesieni – cieszy nas także wystawa kimon w Muzeum Manggha, przypominająca o roli japoników w miejskich kolekcjach i inspirująca współczesnych projektantów.

Do społecznych wątków współczesności – rozdzieranej przez pandemie i konflikty – nawiązuje doroczny Festiwal Conrada. W tym roku głównym tematem wydarzenia są szeroko (i niekoniecznie w tradycyjny sposób) pojmowane „Wspólnoty”. Festiwal po raz kolejny udowadnia moc intelektualnej, filozoficznej i literackiej refleksji, nie stroniąc od tematów trudnych, bolesnych czy nawet kontrowersyjnych. Ważne pytania o kondycję ludzkości w charakterystycznym filmowym języku omawia z kolei festiwal Etiuda&Anima.

Prawdziwą feerię różnorodności obiecują także wydarzenia muzyczne. Unsound – jeden z najbardziej rozpoznawalnych krakowskich festiwali – odkrywa wciąż nowe nieoczekiwane miejsca dla swoich undergroundowych koncertów. Nową energię prezentują Krakowskie Zaduszki Jazzowe – jeden z najstarszych festiwali muzyki improwizowanej na świecie. Jazz Juniors realizuje oryginalny plan promowania młodych twórców w międzynarodowym gronie menedżerów klubów muzycznych. Wielkie gwiazdy popu i rocka królują w Tauron Arenie Kraków. Programowe i festiwalowe pomysły krakowskich orkiestr muzyki klasycznej coraz mocniej zaznaczają obecność w europejskim obiegu kulturalnym…

Festiwal Conradamat. pr.Festiwal Conrada

A przecież jesień to także okazja do spacerów: warto poznać historię dawnej Twierdzy Kraków i odwiedzić chociaż część z jej ponad stu obiektów, po dekadach popadania w ruinę przywracanych konsekwentnie wspólnej pamięci i zasiedlanych przez instytucje kultury czy organizacje pozarządowe.

Aktualny numer kwartalnika jest dostępny:

  • Wydanie w formie pdf można pobrać ze strony
  • Stacjonarnie jest dostępny bezpłatnie w punktach sieci InfoKraków:

Powiśle 11
św. Jana 2
Józefa 7
Zgody 7
Sukiennice
Szpitalna 25
Balice

Nowy numer będzie sukcesywnie dostarczany do wielu uczęszczanych miejsc, jak np. Punkt Informacji Miejskiej ZDMK na rondzie Mogilskim, punkt informacyjny w Galerii Krakowskiej, oddziały Biblioteki Kraków i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Nowohuckie Centrum Kultury, oraz do instytucji kultury, księgarń i antykwariatów, wybranych restauracji i kawiarni.

Kwartalnik wydawany jest przez Miasto Kraków i KBF.

.mat. pr..

Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama