Nie zważając na deszcze i spadające temperatury otwieramy się na ogrom wydarzeń, które ma w swojej ofercie październikowo-listopadowy Kraków – od kreatywnych wątków związanych z designem, przez wystawę poświęconą Tamarze Łempickiej, aż po tętniące energią Unsound i Krakowskie Zaduszki Jazzowe, aż po tradycyjnie związany z październikiem literacki Festiwal Conrada. Jesień pełna będzie dobrej energii. Zapraszamy do lektury! Przypominamy, że kwartalnik Kraków Culture dostępny jest bezpłatne w blisko 200 miejscach na krakowculture.pl.
Jeszcze nie przeminęły echa wrześniowych festiwali Sacrum Profanum i Bomba Megabitowa: oba wskazały na zagrożenia cywilizacyjne, oba też proponują na nie receptę i niosą ostrożną nadzieję na przyszłość. Ten wątek będzie także obecny w październikowym festiwalu sztuki cyfrowej Patchlab realizowanym pod znamienną nazwą „_econtinuum”. Dbałość o naturę wyrażana jest tutaj w serii wydarzeń – od instalacji po koncerty – w które zaprzęgnięto najnowsze osiągnięcia technologii. Podobne wątki znajdziemy również w pokazach i koncertach festiwalu Audio Art wykorzystujących zróżnicowane spektrum środków kreacji, od analogowych i low-tech po narzędzia cyfrowe.
Ta dbałość widoczna jest także w licznych inicjatywach zebranych pod wspólną nazwą „Sztuka do Rzeczy. Design w Krakowie”: to ponadmiesięczne święto dizajnu odwołuje się w tym roku do filozofii zero waste i hasła reuse. To nie tylko wezwanie do ekologicznego spojrzenia na kwestie projektowania – ale też silny impuls dla kreatywności twórców. Takim impulsem jest również temat tegorocznego Biennale Architektury Wnętrz, które bierze na warsztat obrosły legendami, a dziś opustoszały modernistyczny budynek dawnego hotelu Cracovia. W jaki sposób przywrócić go miastu – funkcjonalnie i estetycznie?
Względy estetyczne skłaniają nas do odwiedzania wystaw: ta poświęcona Tamarze Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie ma szansę stać się sensacją wystawienniczą na skalę nie tylko Polski, tym bardziej że sztuka artystki przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans międzynarodowego zainteresowania. Niezwykłym pięknem – nawiązującym ponownie do dizajnerskiej nuty w krakowskiej jesieni – cieszy nas także wystawa kimon w Muzeum Manggha, przypominająca o roli japoników w miejskich kolekcjach i inspirująca współczesnych projektantów.
Do społecznych wątków współczesności – rozdzieranej przez pandemie i konflikty – nawiązuje doroczny Festiwal Conrada. W tym roku głównym tematem wydarzenia są szeroko (i niekoniecznie w tradycyjny sposób) pojmowane „Wspólnoty”. Festiwal po raz kolejny udowadnia moc intelektualnej, filozoficznej i literackiej refleksji, nie stroniąc od tematów trudnych, bolesnych czy nawet kontrowersyjnych. Ważne pytania o kondycję ludzkości w charakterystycznym filmowym języku omawia z kolei festiwal Etiuda&Anima.
Prawdziwą feerię różnorodności obiecują także wydarzenia muzyczne. Unsound – jeden z najbardziej rozpoznawalnych krakowskich festiwali – odkrywa wciąż nowe nieoczekiwane miejsca dla swoich undergroundowych koncertów. Nową energię prezentują Krakowskie Zaduszki Jazzowe – jeden z najstarszych festiwali muzyki improwizowanej na świecie. Jazz Juniors realizuje oryginalny plan promowania młodych twórców w międzynarodowym gronie menedżerów klubów muzycznych. Wielkie gwiazdy popu i rocka królują w Tauron Arenie Kraków. Programowe i festiwalowe pomysły krakowskich orkiestr muzyki klasycznej coraz mocniej zaznaczają obecność w europejskim obiegu kulturalnym…
A przecież jesień to także okazja do spacerów: warto poznać historię dawnej Twierdzy Kraków i odwiedzić chociaż część z jej ponad stu obiektów, po dekadach popadania w ruinę przywracanych konsekwentnie wspólnej pamięci i zasiedlanych przez instytucje kultury czy organizacje pozarządowe.
Aktualny numer kwartalnika jest dostępny:
- Wydanie w formie pdf można pobrać ze strony
- Stacjonarnie jest dostępny bezpłatnie w punktach sieci InfoKraków:
Powiśle 11
św. Jana 2
Józefa 7
Zgody 7
Sukiennice
Szpitalna 25
Balice
Nowy numer będzie sukcesywnie dostarczany do wielu uczęszczanych miejsc, jak np. Punkt Informacji Miejskiej ZDMK na rondzie Mogilskim, punkt informacyjny w Galerii Krakowskiej, oddziały Biblioteki Kraków i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Nowohuckie Centrum Kultury, oraz do instytucji kultury, księgarń i antykwariatów, wybranych restauracji i kawiarni.
Kwartalnik wydawany jest przez Miasto Kraków i KBF.
- Posłuchaj podcastu: Kultura na weekend