Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Barwy zimy

Wokół Szopki, fot. Robert Słuszniak Wokół Szopki, fot. Robert Słuszniak mat. pr.
Od adwentu do karnawału, od grudniowej Boskiej Komedii po lutowe festiwale Opera Rara i Materia Prima – spektakle teatru tradycyjnego i awangardowego, przedstawienia operowe i widowiska teatru formy wyznaczają ramy zimowego sezonu kulturalnego w Krakowie. Historie, w które się układają, stanowią często ważny i aktualny komentarz do współczesności.

Nie zapomnijmy o jeszcze innej formie teatru – za taką bowiem należy uznać… krakowską szopkę, powstałą przecież, by odtwarzać scenki i całe historie czasu Bożego Narodzenia. Tradycje szopkarstwa, wciąż kultywowane i znajdujące swoją kulminację w dorocznym konkursie i wystawie w Muzeum Krakowa, trwają w tutejszych rodzinach i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jak cenna to spuścizna, świadczy fakt umieszczenia jej na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Pamiętajmy o tym, przemierzając centrum miasta spacerem Wokół Szopki.

Boska Komedia 2022, Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce, reż.  Michał Telega, Teatr Barakah w Krakowie, fot. Magda Wochmat/mat. pr.Boska Komedia 2022, Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce, reż. Michał Telega, Teatr Barakah w Krakowie, fot. Magda Woch

Przy okazji warto zajrzeć na malownicze krakowskie targi – począwszy od tych bożonarodzeniowych w Rynku Głównym. Zwróćmy uwagę nie tylko na ich nowy wystrój, ale i na fakt, że coraz częściej możemy tu znaleźć wyroby rękodzieła artystycznego czy nawiązania do tradycyjnych zabawek świątecznych.

Nim jeszcze nadejdą święta, udajmy się na seanse i spotkania w ramach Festiwalu Filmu Niemego i podczas jubileuszowego Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Bohaterowie czarno-białych filmów z muzyką na żywo i snujący barwne opowieści miłośnicy górskiej przygody – oba te wydarzenia to spotkanie z pełnymi pasji ludźmi wkraczającymi na coraz to nowe terytoria.

ilustracja Natalia Noszczyńska / dla Kraków Culture/KBFmat. pr.ilustracja Natalia Noszczyńska / dla Kraków Culture/KBF

Do pionierów sprzed niemal stu lat nawiązuje opowieść o polskiej fotografii artystycznej (w latach 1927–1978) w krakowskim MuFo. Jak pisze w eseju dla kwartalnika „Kraków Culture” współkurator wystawy Adam Mazur, „prezentacja jest autorskim ujęciem fundamentalnego, dotąd nieopisanego całościowo okresu z dziejów polskiej fotografii, w którym materializowały się modernistyczne idee fotografii jako sztuki oraz fotografa i fotografki jako artystów”.

Naszą uwagę potrafią przyciągnąć najprostsze przedmioty codziennego użytku, i to nie tylko ze względu na wygląd. Pralka i samochód, tramwaj czy maszyna do pisania – ich historię w kontekście cywilizacyjnego rozwoju poznamy na wystawie stałej Muzeum Inżynierii i Techniki po znaczącej przebudowie kompleksu budynków przy ulicy św. Wawrzyńca. Nowy kształt muzealnej trasy sam w sobie jest świadectwem triumfu techniki, o czym przekonamy się, przemierzając przestrzenie muzealne powstałe pod dotychczasowymi zabudowaniami muzeum.

O tym, jak barwna potrafi być zima, niech zaświadczy wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas w Międzynarodowym Centrum Kultury. Ta niezwykła artystka, która zyskała już międzynarodową renomę za sprawą prestiżowej obecności w Wenecji i w Kassel, poszukuje inspiracji w kulturze Romów, z której się wywodzi, i snuje przy tym własną opowieść – o sztuce współczesnej, o domu rodzinnym, o kobietach…

Jerzy Nowosielski, Święty Serafin, 1960, olej na płótniemat/mat. pr.Jerzy Nowosielski, Święty Serafin, 1960, olej na płótnie

Międzykulturowy i barwny wielogłos proponują nam również dzieła artysty wymykającego się klasyfikacjom, dla którego sfera sacrum była ważną częścią twórczości i trwałym źródłem natchnienia. Rok 2023 został uroczyście ogłoszony Rokiem Jerzego Nowosielskiego. W styczniu mija setna rocznica urodzin artysty, a pierwszą – i nie ostatnią! – okazją do jej uczczenia będzie wystawa w Galerii Starmach.

Jerzy Nowosielski, Tajemnica narzeczonych, 1962, tempera na płótniemat. pr.Jerzy Nowosielski, Tajemnica narzeczonych, 1962, tempera na płótnie

Bezpłatny kwartalnik „Kraków Culture” jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków, a także w instytucjach kultury, miejscach wydarzeń, księgarniach, lokalach gastronomicznych i hotelach. Magazyn można także pobrać w postaci elektronicznej ze strony www.krakowculture.pl.

Organizatorami Kraków Culture są Miasto Kraków i KBF.

.mat. pr..

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama