„Byle nie gwiazdorzył – dodają szefowie tych placówek – bo wtedy przyćmiewa to, co w jego przestrzeni jest eksponowane”. Mnie jednak wcale nie dziwi pogoń wielu miast na świecie za „efektem Bilbao” i pragnienie posiadania ikony architektonicznej, która zgarnie prestiżowe nagrody, pojawi się w niezliczonych publikacjach w druku i internecie, co przełoży się na zainteresowanie miejscem, tudzież tłumy turystów ożywiających lokalną gospodarkę.
Spotykam się często z opiniami, że aby ściągnąć publiczność do muzeum, już sam jego budynek powinien być postrzegany jako atrakcyjny. „Potrzebujemy obiektów nowoczesnych, a zarazem ponadczasowych, które poradzą sobie w czasach kryzysu ekologicznego” – mówili goście naszej debaty sprzed roku o projektowaniu przestrzeni dla sztuki. Najlepiej, gdy w ramach rewitalizacji, wykorzystując możliwości, jakie daje odnowienie dawnej architektury, powstają bryły, którym przypisuje się nowe funkcje i które aktywizują całe otoczenie wokół. Na kolejne lata, a nawet stulecia.
Odwiedziliśmy takie miejsca, zaczynając od Ostrawy i PLATO, miejskiej galerii sztuki, która zyskała nową siedzibę w zmodernizowanym budynku dawnej rzeźni, uznanym za jeden z najciekawszych w Europie. Śląski architekt Robert Konieczny wraz ze swoim zespołem z pracowni KWK Promes może być z siebie dumny. Tym bardziej że wreszcie będzie miał szansę wykazać się i w rodzimych Katowicach, przeobrażając Strefę Kultury wokół Muzeum Śląskiego. W numerze nie mogło zabraknąć kilku słów o kulisach powstawania nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które otwiera się już za miesiąc, i historii o debiutującym właśnie Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel, które na pewno skłoni wiele osób do przejażdżki na warszawską Pragę i spaceru nową ekoaleją w Parku Skaryszewskim, prosto do źródeł ptasiego mleczka. Jako że mieszkam po tej stronie Wisły, szczególnie cieszy mnie kolejna inwestycja odczarowująca wizerunek tej części stolicy.
Warszawa rozwinęła się muzealnie, co udokumentujemy już wkrótce podczas naszej cyklicznej wycieczki architektonicznej. Na reportaż z jej szlaku zapraszamy do grudniowego wydania „Salonu”.
Ogromu kulturalnych wrażeń tej jesieni!
Małgorzata Tomczyk
Redaktor Prowadząca