Kultura

Tabliczka pysznej historii

Tabliczka pysznej historii, czyli pierwsze w Polsce muzeum czekolady

O Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel myślano już od dawna. Otwarte we wrześniu ma bajeczne wprost położenie: nad Jeziorkiem Kamionkowskim, ze spektakularnymi widokami na pobliski zabytkowy Park Skaryszewski i wciąż pnące się w górę centrum. O Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel myślano już od dawna. Otwarte we wrześniu ma bajeczne wprost położenie: nad Jeziorkiem Kamionkowskim, ze spektakularnymi widokami na pobliski zabytkowy Park Skaryszewski i wciąż pnące się w górę centrum. Tomasz Mateusiak
Pierwsze w Polsce muzeum czekolady otwarto w kompleksie fabrycznym firmy E.Wedel. To jej największa inwestycja od stu lat, wpisująca się w światowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskich, które łączą przeszłość z nowoczesnością. Krajobraz prawobrzeżnej Warszawy staje się coraz bardziej ciekawy.

W przebudowanym obiekcie, gdzie latami w potężnych silosach magazynowano ziarna kakao, można obejrzeć linie produkcyjne czekolady i samo drzewo kakaowca. Można wdychać zapach ulubionych słodyczy, kosztować je, a nawet zaprojektować dla nich autorskie opakowanie. Ponad 8 000 m² powierzchni (z czego 3 000 m² to stała wystawa multisensoryczna) do zwiedzania wyłącznie z przewodnikiem w 90 min. W pierwszych ankietach goście komplementują: „Nie ma chwili na nudę”.

.Aleksandra Jasionowska.

Na sześciu kondygnacjach gmachu obłożonego „kostkami czekolady” poza multimedialną ścieżką zwiedzania pomieszczono także Pijalnię Czekolady, sklep z pamiątkami, nowoczesny park maszynowy oraz laboratorium badań i rozwoju. Imponujących rozmiarów taras widokowy na dachu, gdzie wkrótce staną lunety, daje możliwość podglądania panoramy stolicy i pobliskiego zabytkowego Parku Skaryszewskiego, który tego lata został zmodernizowany: poszerzono główną aleję, zainstalowano latarnie stylizowane na lata 20. XX wieku. Warto tędy przejść z Ronda Waszyngtona tuż koło Stadionu Narodowego w stronę Jeziorka Kamionkowskiego, do alei Wedla 5. Prawda, że lepszego adresu nie można sobie wymarzyć dla Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel?

Za architektoniczną przebudowę dawnych magazynów odpowiadała warszawska pracownia BiM Architekci. Wystawę stałą w muzeum zaprojektowała Pracownia WWAA.Kuba CeranZa architektoniczną przebudowę dawnych magazynów odpowiadała warszawska pracownia BiM Architekci. Wystawę stałą w muzeum zaprojektowała Pracownia WWAA.

***

MAŁGORZATA TOMCZYK: Budynek muzeum zaprojektowany pod kątem potrzeb to luksus...
ROBERT ZYDEL: Łatwiej przygotowywać wystawy, chociaż architektura naszego muzeum łączy funkcje wystawiennicze z produkcyjnymi. Z klatki schodowej widoczne za szybą linie produkcyjne legendarnych słodyczy pozwalają odkrywać proces tworzenia czekolady, który trwa tu nieprzerwanie od stu lat. We wnętrzach unosi się jej zapach. A my chcemy angażować wszystkie zmysły, nie tylko opowiadać historię fabryki i rodziny, która za nią stoi. Nie przechowujemy zbiorów. Tu się dzieje: można posłuchać odgłosów ulicy sprzed wieku, zobaczyć na historycznej makiecie Kamionka, że sąsiedztwo było industrialne.

Bryła muzeum przyciąga uwagę. To dobry prognostyk dla frekwencji.
Tak, jest nowoczesna, a nie ekstrawagancka. Lubię patrzeć na nią z perspektywy parku. Zleciłem nawet graficzce Oli Jasionowskiej przygotowanie plakatu z tym widokiem.

Czy spełniacie oczekiwania pierwszych zwiedzających?
Ktoś zauważył, że dotąd nigdy nie był w muzeum, gdzie Polacy byliby tak uśmiechnięci. Od przechodniów słyszę, że zmienimy wizerunek Pragi Południe. Z Teatrem Powszechnym, Muzeum Pragi, Sinfonią Varsovią mamy plany wspólnych koncertów i innych czekoladowych wydarzeń. Muzea przecież to także sposób przyjemnego spędzenia czasu.

Robert Zydelserwis prasowy firmyRobert Zydel

Robert Zydel – dyrektor Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel. Z wykształcenia antropolog kulturowy. Były dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Kierował Biurem Marketingu m. st. Warszawy.

Polityka 39.2024 (3482) z dnia 17.09.2024; Art Salon; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Tabliczka pysznej historii"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama