Kultura

Soap&Skin wraca po 12 latach! Koncert w Polsce z utworami Bowiego, Lany Del Rey i The Velvet Underground

1 Anja Plaschg, znana pod pseudonimem Soap&Skin, Zdjęcie ©Katarina Šoškić 1 Anja Plaschg, znana pod pseudonimem Soap&Skin, Zdjęcie ©Katarina Šoškić mat. pr.
Po 12 latach nieobecności na polskiej scenie, Anja Plaschg, znana jako Soap&Skin, powraca z koncertem w Warszawie.
Soap&Skin powraca do Polski po 12 latach nieobecności. Zdjęcie ©Katarina Šoškićmat. pr. Soap&Skin powraca do Polski po 12 latach nieobecności. Zdjęcie ©Katarina Šoškić

Już 19 marca 2025 roku w warszawskim klubie Niebo artystka zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego albumu „TORSO”, którego premiera miała miejsce 22 listopada 2024 roku nakładem Play It Again Sam. Wydarzenie to stanowi istotny punkt zwrotny w karierze Plaschg, która od debiutu w 2009 roku konsekwentnie redefiniuje granice tradycyjnej interpretacji muzyki.

„TORSO” to zbiór 11 utworów (12 w wersji cyfrowej), będących reinterpretacjami kompozycji znanych artystów, m.in. Davida Bowiego, Toma Waitsa, The Velvet Underground, Sufjana Stevensa oraz Desireless. Projekt ten, zrodzony podczas występu Soap&Skin na festiwalu Donau w 2022 roku, opiera się na idei „ucieczki od samej siebie”. Artystka po jednokrotnym przesłuchaniu oryginału – często przez długie lata – decyduje się na nagranie utworu wyłącznie z pamięci. Takie podejście pozwala na stworzenie głęboko osobistych kompozycji, w których klasyczne utwory nabierają zupełnie nowego znaczenia.

Nagrania albumu odbyły się w Wiedniu przy ścisłej współpracy z zespołem kameralnym, który w aranżacjach wniósł elementy instrumentów dętych oraz smyczkowych. W rezultacie utwory takie jak „Mystery of Love” Sufjana Stevensa zyskały nowe życie dzięki partiom waltorni i puzonu, a „Voyage, Voyage” Desireless przekształciło się z dynamicznego, tanecznego synth-popu w refleksyjną balladę. Szczególnie interesująca jest interpretacja „Girl Loves Me” Davida Bowiego – Plaschg stworzyła mroczniejszą, bardziej skoncentrowaną wersję, która podkreśla emocjonalną głębię oryginału.

Występ Soap&Skin ma być manifestem artystycznej transformacji. Zdjęcie ©Katarina Šoškićmat. pr.Występ Soap&Skin ma być manifestem artystycznej transformacji. Zdjęcie ©Katarina Šoškić

Fenomenalne efekty medialne przyniosła również reinterpretacja utworu „Me and the Devil”, będącego coverem klasycznego bluesa Roberta Johnsona. Utwór zebrał ponad 200 milionów streamów i zainspirował 230 tysięcy kreacji na TikToku, co wpłynęło na wzrost miesięcznej liczby słuchaczy Soap&Skin do ponad 5 milionów. Sukces ten dowodzi, że artystyczna odwaga i innowacyjne metody pracy Plaschg znajdują uznanie zarówno wśród krytyków, jak i szerokiej publiczności, szczególnie w erze mediów społecznościowych, gdzie reinterpretacje mogą osiągać fenomenalne wyniki.

Powrót Soap&Skin do Polski jest wydarzeniem o szczególnym znaczeniu – ostatni koncert artystki na rodzimym gruncie odbył się w 2013 roku. Koncert w warszawskim klubie Niebo, który otworzy nową europejską trasę koncertową, będzie okazją do usłyszenia na żywo pełnego brzmienia utworów z „TORSO”, przygotowanych przez Plaschg we współpracy z zespołem. Występ ten ma być manifestem artystycznej transformacji, która łączy minimalistyczne kompozycje z bogatymi aranżacjami instrumentalnymi, nadając klasycznym utworom nową warstwę znaczeniową.

Nowy album „TORSO” stanowi naturalną ewolucję twórczości Soap&Skin. Już wcześniej albumy takie jak „Narrow” (2012) czy „From Gas to Solid / You Are My Friend” (2018) zawierały reinterpretacje utworów, które nie były od razu rozpoznawalne jako covery. Tym razem jednak artystka postanowiła, aby każda kompozycja była wynikiem głębokiej transformacji – od aranżacji po wykonanie, co jednoznacznie wskazuje na jej rozwój artystyczny i zdolność adaptacji do zmieniających się trendów na współczesnym rynku muzycznym.

Koncert w Warszawie odbędzie się 19 marca 2025 roku w klubie Niebo. To wydarzenie ma szansę stać się jednym z najważniejszych punktów muzycznego kalendarza w kraju, umożliwiając publiczności bezpośrednie doświadczenie artystycznej przemiany, która stoi za albumem „TORSO”.

Materiał przygotowany przez: Loco Motion Agency

Polityka 9.2025 (3504) z dnia 25.02.2025; Kultura; s. 97
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama