Film

Gorączka pod kołem polarnym

Recenzja filmu: "Klondike", reż. Ridley Scott

Zrealizowane za 25 mln dol. sześć 90-minutowych odcinków to adaptacja powieści kanadyjskiej pisarki i historyczki Charlotte Gray. Zrealizowane za 25 mln dol. sześć 90-minutowych odcinków to adaptacja powieści kanadyjskiej pisarki i historyczki Charlotte Gray. Discovery / materiały prasowe
Opowiedziana sprawnie i z rozmachem historia wykuwania się amerykańskiego społeczeństwa w znoju, śniegu i błocie, wbrew naturze i jej rdzennym mieszkańcom.

Pierwszy serial fabularny stacji Discovery wyprodukował Ridley Scott i na ekranie widać rozmach inscenizacyjny charakterystyczny dla tego twórcy. Zaczyna się jak u Hitchcocka, ale zamiast trzęsienia ziemi jest lawina śnieżna – schodzi na kolumnę poszukiwaczy złota, bezbronnych i śmiesznie małych w porównaniu z ogromem gór, które przemierzają. Ci, którzy przeżyją, dotrą do Dawson City w dolinie rzeki Klondike, pod kołem polarnym, gdzie w 1896 r. odkryto złoża złota. Wśród nich jest Bill Haskell, grany przez Richarda Maddena, znanego głównie z roli Robba Starka w „Grze o tron”. Młodzian trochę zbyt krystaliczny, jak na dzisiejsze standardy brudnych i zepsutych serialowych bohaterów. W sumie jednak serial Scotta sprawdza się jako obraz amerykańskiego mitu zderzonego z rzeczywistością. Opowiedziana sprawnie i z rozmachem historia wykuwania się amerykańskiego społeczeństwa w znoju, śniegu i błocie, wbrew naturze i jej rdzennym mieszkańcom. Prawem jest tu siła, zarówno ta pochodząca z charakteru, jak i z pistoletu. Zrealizowane za 25 mln dol. sześć 90-minutowych odcinków to adaptacja powieści kanadyjskiej pisarki i historyczki Charlotte Gray. Wielu bohaterów ma oparcie w rzeczywistych postaciach z tamtego czasu i miejsca. Choćby Jack London, baczny obserwator, dla którego życie Dawson City, z jego mieszanką kopaczy, oszustów, bandytów, spekulantów, wolnych duchów, kurtyzan i samozwańczych władców, to „chodząca i tańcząca powieść”.

 

Klondike, Discovery Channel, start: 13 lutego, godz. 22.00

Polityka 5.2014 (2943) z dnia 28.01.2014; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorączka pod kołem polarnym"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: złoty interes patriotów. Ta historia ma dwie odsłony

Co łączy znikające sztabki złota i emeryta, który w kolejce po piwo zostaje prezesem spółki? Okazuje się, że jedno – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Juliusz Ćwieluch
06.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną