Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Bohaterowie i zdrajcy

Recenzja filmu: „Gottland”, reż. Viera Čákanyová, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Lukáš Kokeš, Radovan Sibrt i Klára Tasovská

materiały prasowe
Lapidarność filmu budzi spory niedosyt. Po seansie warto więc wrócić do lektury.

Wielokrotnie nagradzane, znakomite reportaże-eseje-opowiadania Mariusza Szczygła pochodzące z tomu „Gottland” Agnieszka Holland uznała za „potwornie przygnębiającą panoramę czeskich losów XX wieku”. Dobrze, że za ekranizację tej prozy wzięli się sami Czesi, dzięki czemu smutne, zdystansowane spojrzenie Szczygła zostało skonfrontowane z sumieniem debiutującego w kinie młodego pokolenia.

W zasadzie każdy z bohaterów książki mógłby posłużyć za inspirację do nakręcenia poruszającej fabuły. Studenci praskiej szkoły filmowej FAMU uznali jednak, że to doskonały materiał do serii starannie przemyślanych kilkunastominutowych dokumentów na temat uwikłania ich rodaków w totalitaryzmy. Wykorzystali zaledwie pięć wątków. Największe wrażenie robi historia Lidy Baarovej, legendarnej gwiazdy przed i powojennego kina, kochanki ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa – przedstawiona w formie zainscenizowanego pod koniec życia aktorki spotkania z reżyserem Otakarem Vavrą. Ciekawa wydaje się też animowana nowela poświęcona Eduardowi Kirchbergerowi, pisarzowi, który współpracował z faszystami, a potem z komunistyczną bezpieką (powstał czeski wariant pogmatwanej biografii Jana Piszczyka). Lapidarność filmu budzi jednak spory niedosyt, po seansie warto więc wrócić do lektury.

Gottland, reż. Viera Čákanyová, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Lukáš Kokeš, Radovan Sibrt i Klára Tasovská, prod. Czechy, Polska, Słowacja, 98 min

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną