Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

Para-normalni

Recenzja filmu: „Lobster”, reż. Giorgos Lanthimos

Colin Farrell i Rachel Weisz jako zakazana para Colin Farrell i Rachel Weisz jako zakazana para UIP / materiały prasowe
Poza inteligentnym humorem film wprawia w osłupienie oryginalną metaforą zachodniej cywilizacji, która pod pozorem wolności i przyzwolenia dla różnych form ludzkiego życia narzuca bezlitosne reguły gry.

Szalona, surrealistyczna antyutopia o społeczeństwie nietolerującym singli. Lodowata wizja totalitarnego systemu próbującego ucywilizować seksualność mogłaby wyjść spod pióra J.G. Ballarda albo José Saramago. Ale Giorgos Lanthimos, autor „Kła” i „Alp” – filmowych fantazji o alienacji – skorzystał z pomysłów podsuwanych mu przez własną wyobraźnię. W świecie niedalekiej przyszłości tolerowane są tylko pary, homo- lub heteroseksualne. Reszta łącznie z rozwodnikami, singlami, wdowcami zostaje poddana przymusowej kwarantannie w odseparowanym od świata hotelu. Mają 45 dni na znalezienie partnera, w przeciwnym razie grozi im cofnięcie do stanu zwierzęcego. Buntownicy, na których urządza się polowania, kryją się w lasach, gdzie swobodnie mogą oddawać się masturbacji, lecz im też nie wolno okazywać jakichkolwiek głębszych uczuć. Colin Farrell gra porzuconego przez żonę nieszczęśnika. Rachel Weisz, pełniąca przez pierwszą połowę filmu rolę niewidocznej narratorki, jest rebeliantką. Połączy ich zakazana miłość. Poza inteligentnym humorem film wprawia w osłupienie oryginalną metaforą zachodniej cywilizacji, która pod pozorem wolności i przyzwolenia dla różnych form ludzkiego życia narzuca bezlitosne reguły gry.

Lobster, reż. Giorgos Lanthimos, prod. Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania, 118 min

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Para-normalni"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Janusz Rewiński: Misiek, Siara, „Gęba” nowej Polski. Nie uznawał półśrodków, a wszyscy go kochali

Dla wielu na zawsze pozostanie przede wszystkim Siarą z „Kilera”, lecz aktorskie kreacje Janusza Rewińskiego ułożyły się w symboliczną kronikę czasów: upadku komunizmu, bolączek transformacji ustrojowej, politycznych podziałów.

Jakub Demiańczuk
11.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną