Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Gdzie jest wasza forsa?

Recenzja filmu: „Zakładnik z Wall Street”, reż. Jodie Foster

George Clooney w roli gwiazdy ekotainmentu George Clooney w roli gwiazdy ekotainmentu Atsushi Nishijima/CTMG / UIP
Można oczekiwać, że w Polsce film Jodie Foster najbardziej spodoba się frankowiczom...

Na pewno nie w sejfie, jak to sobie kiedyś wyobrażaliście. Dzisiaj wasza gotówka ulokowana w bankach to strumień fotonów sterowany przez programy komputerowe. Takie mniej więcej rewelacje przekazuje w swym programie ekonomiczno-rozrywkowym (ekotainment?) gwiazdor telewizyjny Lee Gates (George Clooney na swym standardowym poziomie).

Program nazywa się „Money Monster”, czyli potworna kasa, taki jest zresztą oryginalny tytuł filmu. Polski dystrybutor zdecydował się na „Zakładnika z Wall Street”, co miało kojarzyć się z pamiętnym „wilkiem” z tej samej ulicy. Jeśli chodziło o wilcze prawa rządzące wielkim biznesem, to wszystko się zgadza, natomiast Wall Street pojawia się dopiero w zakończeniu.

Przez pierwszą godzinę jesteśmy zaś w studiu telewizyjnym, gdzie oglądamy program na żywo z Gatesem, sterowanym przez rezolutną panią reżyser (Julia Roberts). Tym razem jednak nie wszystko pójdzie tak, jak zapisano w scenariuszu. Oto w telewizji zjawia się nieproszony gość, zdesperowany młodzieniec, któremu udaje się dotrzeć przed kamery. Terroryzuje prezentera tak skutecznie, że wszyscy w studiu muszą wykonywać jego polecenia. Posłuchał rad Gatesa i bardzo źle na tym wyszedł, teraz chce o swej krzywdzie powiadomić świat.

Domaga się jeszcze czegoś więcej, pragnie mianowicie dowiedzieć się, kto imiennie odpowiedzialny jest za przekręt, który pozbawił kupujących akcje 800 mln dol. Znamy ów schemat fabularny: poczciwy prostaczek wypowiada wojnę złym korporacjom i zwycięża. Obawiamy się, że podobnie będzie tym razem, lecz sprawy bardziej się skomplikują, dzięki czemu historia wyda się bardziej życiowa.

Można oczekiwać, że w Polsce film Jodie Foster najbardziej spodoba się frankowiczom, choć ci, którzy przed laty, słuchając doradców, nabyli „wyjątkowo atrakcyjne” obligacje, też mogą liczyć na chwilę przykrych wspomnień. Jest temat na polskiego „Zakładnika”?

Zakładnik z Wall Street, reż. Jodie Foster, prod. USA, 98 min

Polityka 21.2016 (3060) z dnia 17.05.2016; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie jest wasza forsa?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną