Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Rebeliant

◊ ◊ ◊

Dla widzów, którzy gustują w tego typu łatwej i przyjemnej rozrywce, dwuipółgodzinny „Rebeliant” Ketana Mehty (jedna z najdroższych produkcji bollywoodzkich) będzie z pewnością pozycją nie do przegapienia.

Atrakcją filmu są nie tylko popisowe sceny tańców i arii, ale również zrealizowane z iście hollywoodzkim rozmachem sceny pojedynków między walczącymi o niepodległość Hindusami i Anglikami. Oparta na historycznych faktach fabuła „Rebelianta” rozgrywa się w połowie XIX stulecia w okolicach Afganistanu, gdzie stacjonuje regiment piechoty należący do brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na tle bajecznych krajobrazów w szlachetnych, lojalnych, honorowych i bardzo dzielnych sipajach (Hindusach służących po stronie Anglików) rodzi się bunt przeciwko niegodziwym kolonistom, którzy bezwzględnie wykorzystują żołnierzy i miejscową ludność.

W wyrazisty konflikt zostają jeszcze wpisane dwie wzruszające historie miłosne, dzięki czemu film nabiera cech romantycznego melodramatu, a zarazem biograficznego eposu o legendarnym Mangala Pandeyu, który stanął na czele powstania i stał się narodowym bohaterem Indii. Ciekawostką pozostaje fakt, że ten patriotyczny kicz otwierał w ubiegłym roku festiwal w Locarno i zyskał wcale niemałą przychylność europejskich widzów.
 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną