Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Dramat metafizyczny

„Łowca androidów” - film Ridleya Scotta

Powstały w 1982 r. metafizyczny dramat Ridleya Scotta „Łowca androidów” – chociaż scenografię jak na obecne standardy ma prostą, a bohaterowie nie okładają się pięściami w stylu kung-fu, wytrzymał próbę czasu i ogląda się go z dużą satysfakcją. Jest to wspaniały przykład jak na obecne standardy cyberpunkowego kina w tradycyjnym hollywoodzkim stylu, które pod płaszczykiem błahej akcji oferuje widzom filozoficzną zagadkę – czy robot może być człowiekiem? Albo: co różni człowieka od sztucznej inteligencji? Film Scotta powstał w oparciu o prozę Philipa K. Dicka, ale był też nazywany nowoczesną wersją „Metropolis”, a po trosze kryminałem odświeżającym w futurystycznych realiach Chandlerowską konwencję mrocznej opowieści o samotnym detektywie skazanym na przegraną.  

Harrison Ford gra śledczego, który ma wytropić ukrywających się replikantów (maszyny w ludzkich skórach). Traf chce, że zakochuje się w pięknej niewieście, podejrzewanej o to, że nie jest człowiekiem. Scott przygotowywał się do realizacji długo. Z powodu przekroczenia budżetu odebrano mu prawo do zmontowania filmu. Premiera okazała się klęską. Dopiero ponowne wprowadzenie go na ekrany po dziesięciu latach i po poprawkach przyniosło reżyserowi zasłużony sukces. Istnieje jeszcze wersja reżyserska „Łowcy androidów” i ona właśnie ukazuje się teraz na DVD.

Uchodzi dziś za kanoniczną (ma zmieniony finał i dodanych kilka scen). Wizualnie jak i pod względem realizacyjnym to bezdyskusyjne arcydzieło, stawiane przez niektórych zaraz za „2001: Odyseją kosmiczną” Kubricka. Na przyszły rok Scott zapowiedział jeszcze jedną niespodziankę: kolejną wersję filmu, tym razem ostateczną i na dużym ekranie.   
 
Ocena: 5/6

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną