Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Samobójcy z Patagonii

Recenzja książki: Leila Guerriero, „Samobójcy z końca świata”

materiały prasowe
Jeden z najlepszych reportaży przetłumaczonych na polski w ostatnich latach.

Dlaczego nie chcą żyć, mając całe życie przed sobą? W zapadłym miasteczku Las Heras w argentyńskiej Patagonii młodzi ludzie zaczynają popełniać samobójstwa. Nawet ci poukładani, dla których „przyszłość była czymś solidnym, co rzeczywiście miało się wydarzyć”. Mistrzyni reportażu z Buenos Aires Leila Guerriero, której pisarstwem zachwycił się – zasłużenie – Mario Vargas Llosa, jedzie do Las Heras rozwikłać zagadkę.

Wszystko było względnie okej (czy rzeczywiście?), dopóki w Patagonii nie odkryto złóż ropy. Ale czy za samobójstwami stała firma naftowa? Krążyły plotki, że tajemnicza sekta, która rządzi umysłami młodych ludzi. Że po miasteczku krążyła lista z nazwiskami: kolejni z niej odbierali sobie życie. Byli tacy, co oskarżali... muzykę. Narkotyki. „Matka Boska w swoich przesłaniach mówi, że w kawiarniach nigdy nie spotkamy jej syna Jezusa” – wyjaśnia krewna jednego z samobójców. Winne kawiarnie? Są tacy, dla których winna jest stolica: Buenos Aires, które zabiera prąd i gaz z surowców wydobywanych w samobójczej okolicy. A może młodych zabija patagońska pustka? Wiatr? – jeden z osobliwych bohaterów tego mrocznego reportażu.

Chciałoby się zdradzić odpowiedź na pytanie: dlaczego się zabijają?, ale po pierwsze – byłoby to trochę jak zdradzić rozwiązanie zagadki: kto zabił?, z powieści kryminalnej; po drugie – to nie takie proste, odpowiedź ma kilka wątków. Czytając tę niezwykłą opowieść o Patagonii, Argentynie i – szerzej – szczególnej wersji ludzkiego losu, ma się czasem wrażenie, że w Las Heras umarli są bardziej żywi od tych, którzy wciąż błąkają się w patagońskiej otchłani. Jeden z najlepszych reportaży przetłumaczonych na polski w ostatnich latach.

Leila Guerriero, Samobójcy z końca świata, przeł. Katarzyna Sosnowska, W.A.B. 2015, s. 256

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 37.2015 (3026) z dnia 08.09.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Samobójcy z Patagonii"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzieciobójcy z Czernik. Każdy tu wiedział o Piotrze G., tylko organy nie wierzyły

Dom pośrodku wsi, zasłonięte okna, cicho. Mieszkają dzieci żywe i martwe.

Marcin Kołodziejczyk
30.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną