Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Mężczyzna płacze

Recenzja książki: Karl Ove Knausgård, „Moja walka. Księga trzecia”

materiały prasowe
Jako samodzielna książka nie byłby szczególnie odkrywczy, ale jako kolejna odsłona tego procesu poznania, jakim jest cały cykl – okazuje się o wiele ciekawszy.

Trzeci tom autobiograficznej powieści Karla Ove Knausgårda jest inny od pierwszych dwu – to jednolita opowieść o dzieciństwie, niemal bez odniesień do dorosłego życia pisarza. Za to w strachu przed ojcem, który karze za zgubioną skarpetkę, wyśmiewa okazywanie słabości, potrafi uderzyć za spóźnienie. To historia upokorzeń, bo nie tylko ojciec jest źródłem wstydu – koledzy wyśmiewają na basenie czepek w kwiatki, a w starszych klasach pisarz zyskuje przydomek „femi”, czyli coś w rodzaju „homoniewiadomo” – z racji tego, że płacze i jest taki niemęsko delikatny. Knausgård (co już wiemy) ostentacyjnie i wręcz masochistycznie obnaża przed czytelnikiem swoją słabość. W tym też tkwi część sekretu jego powodzenia, bo pokazuje fikcję wzorów męskości. Dzieciństwo udało mu się w tym tomie pokazać jako czas nieustających porażek i wstydu. I jednocześnie uruchamia w czytelniku zmysłową pamięć intensywnego odczuwania świata. Bo chodzi mu tu też o mechanizmy pamięci. Zastanawia się, dlaczego nie pamięta z dzieciństwa swojej matki? Bo każde pojawienie się ojca powodowało zamieranie serca ze strachu, on zdominował wspomnienia. I dlatego pisze, że gdyby jego dzieci „miały zupełnie nie pamiętać, że kiedyś przy nich byłem, to ukłonię się i przyjmę to z głęboką wdzięcznością”. Nie ma w tym tomie takiego napięcia jak w pierwszym, mówiącym o śmierci, nie jest też opowieścią o twórczości, jak tom drugi. Jako samodzielna książka nie byłby szczególnie odkrywczy, ale jako kolejna odsłona tego procesu poznania, jakim jest cały cykl – okazuje się o wiele ciekawszy.

Karl Ove Knausgård, Moja walka. Księga trzecia, przeł. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015, s. 544

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 49.2015 (3038) z dnia 01.12.2015; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Mężczyzna płacze"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną