Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Stoi wiercąc góry

Recenzja książki: Paweł Dunin-Wąsowicz, „Polska Biblioteka Widmowa. Leksykon książek zmyślonych”

materiały prasowe
Zbiór Dunina-Wąsowicza jest pełen perełek, spotykają się tu pisarze z różnych stron ideologicznych, literatura wagonowa sąsiaduje z poezją.

Zajmowanie się książkami, które istnieją, to banał. Prawdziwym wyzwaniem jest katalogowanie książek wymyślonych – pojawiających się w literaturze tytułów przypisywanych fikcyjnym bądź prawdziwym pisarzom – i to od 20 lat robi Paweł Dunin-Wąsowicz w swojej „Bibliotece Widmowej”, której znakomite, znacznie rozszerzone wydanie właśnie się ukazało. Tradycja katalogów nieistniejących książek jest bardzo bogata, pierwszą bibliotekę fikcyjnych tytułów stworzył Rabelais w „Gargantui i Pantagruelu”, utwory zmyślone pojawiały się u Dicka, Borgesa czy Nabokova, Stanisław Lem powołał do życia gigantyczną „widmową bibliotekę” zawierającą m.in. streszczenia i recenzje nieistniejących dzieł. Ogarnąć całości nieistniejącej literatury światowej się nie da, dlatego Dunin-Wąsowicz tworzy katalog ograniczony do polskich źródeł, choć wymyślone tytuły i autorzy nie muszą być Polakami, jak np. „Ziemią leczenie” Sancho Pereza. Ta książka pojawia się w „Pawiu Królowej” Doroty Masłowskiej i opowiada o tym, jak autor wyleczył się z raka płuc, jedząc codziennie łyżką ziemię. Wymyślone dzieła bywały szyderstwem, jak choćby „Stoi wiercąc góry” – anonimowy utwór awangardowy, wymyślony przez Herlinga-Grudzińskiego jako kpina z Andrzejewskiego. Zbiór Dunina-Wąsowicza jest pełen takich perełek, spotykają się tu pisarze z różnych stron ideologicznych, literatura wagonowa sąsiaduje z poezją, są książki narysowane w komiksach i grające w filmach, a nawet takie, które się zwidziały bohaterom w malignie, czyli „podwójnie nieistniejące”.

Paweł Dunin-Wąsowicz, Polska Biblioteka Widmowa. Leksykon książek zmyślonych, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2017, s. 303

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 11.2017 (3102) z dnia 14.03.2017; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Stoi wiercąc góry"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Czy jesienią PiS odda władzę? Zachodzące procesy pokazują, że tak, ale...

Moim bazowym scenariuszem jest utrata władzy przez PiS, daję mu 55 proc. szans realizacji. Drugi dosyć silny, aczkolwiek mniej prawdopodobny, powiedzmy na 35 proc., to wygrana PiS i potem rząd koalicyjny z Konfederacją albo jej częścią – rozmowa z Andrzejem Bobińskim, dyrektorem ośrodka analitycznego Polityka Insight.

Rafał Kalukin
03.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną