Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

W podróż z dziewuchami

Recenzja książki: Anna Dziewit-Meller, „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”

materiały prasowe
Ten zestaw oznak dyskryminacji płciowej, utrzymany w żartobliwej formie i wzbogacony o ilustracje Joanny Rusinek, staje się ważną propozycją dla młodych czytelniczek (i czytelników!).

„Poznajcie kobiety, które w spódnicach z krynoliną i w gorsetach pchały się tam, gdzie ich jeszcze nie widziano” – zapowiada drugą część cyklu „Damy, dziewuchy, dziewczyny...” Anna Dziewit-Meller słowami Nellie Bly. Nie tak znowu przypadkowej postaci, bo ta amerykańska dziennikarka w 1889 r. wyrusza w podróż dookoła świata z 200 funtami w kieszeni i udaje jej się zakończyć wyprawę w czasie o osiem dni krótszym niż powieściowemu bohaterowi Juliusza Verne’a. Wydane na jesieni ubiegłego roku „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” były swoistym kompendium wiedzy z historii zapomnianej, przypominały o polskich kobietach: entuzjastkach, himalaistkach, naukowczyniach. W „Podróżach w spódnicy” autorka przywołuje historie (nie tylko polskich) podróżniczek, o których nie pamiętamy. I tak możemy przeczytać wywiad z Marią Czaplicką, docenianą w świecie nauki badaczką Syberii i szamanizmu; relację z lotniczych akrobacji Bessie Coleman, pierwszej czarnoskórej lotniczki, która wraz ze zdobyciem licencji pilota zaburzyła dotychczasowy porządek płciowy i rasowy w USA; czy fotoreportaż o Walentynie, co twista ma, czyli Walentynie Tierieszkowej, pierwszej kobiecie w kosmosie. Co ważne, Dziewit-Meller sygnalizuje też powody, dla których kobiety podróżowały rzadko lub wcale. Ten zestaw oznak dyskryminacji płciowej, utrzymany w żartobliwej formie i wzbogacony o ilustracje Joanny Rusinek, staje się ważną propozycją dla młodych czytelniczek (i czytelników!). „Trzeba tylko chcieć wyruszyć w podróż, tak jak one!”. I nie są to słowa kierowane wyłącznie do dziewuch.

Anna Dziewit-Meller, Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy, Znak Emotikon, Kraków 2018, s. 160

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 22.2018 (3162) z dnia 28.05.2018; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "W podróż z dziewuchami"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną