„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Książki

Inni są wśród nas

Kolejna sprawnie napisana książka, opis współczesnej Moskwy.

Siergiej Łukjanienko dzięki bogatej wyobraźni, różnorodności tematycznej i świetnemu warsztatowi literackiemu jest jednym z najbardziej znanych i cenionych rosyjskich pisarzy science-fiction. Polscy czytelnicy mieli już zresztą wielokrotnie okazję zetknąć się z jego twórczością (np. „Labirynt odbić", „Zimne błyskotki gwiazd" czy „Jesienne wizyty"). Obecnie, dzięki wydawnictwu Mag, mamy możliwość poznania kontynuacji „Dziennego Patrolu" i „Nocnego Patrolu".

W „Patrolu Zmroku" Łukjanienko opisuje świat, w którym obok nieświadomych niczego ludzi żyją Inni - magowie, wilkołaki, wampiry, wiedźmy. By nie doszło do naruszenia równowagi sił między dobrymi i złymi Innymi zostały powołane Dzienny i Nocny Patrol oraz Inkwizycja, która z kolei pilnuje przestrzegania zasad przez Patrole.

Zdarza się jednak coś nieoczekiwanego. Oto przychodzi list od Życzliwego informujący, że ktoś zamierza uczynić z jednego z ludzi Innego. Czy to w ogóle możliwe? Panuje przekonanie, że nie, jednak istnieje legenda o księdze Fuaran, w której ponoć zapisane jest jak to uczynić...

Do znalezienia nadawcy listu, "z ramienia" Nocnego Patrolu zostaje skierowany Anton Gorodecki, który będzie zmuszony współpracować zarówno z przedstawicielami Inkwizycji, jak i z dawnym sąsiadem - wyższym wampirem Kostią, reprezentującym Dzienny Patrol.

Łukjanienko, z zawodu psychiatra, często konfrontuje głównych bohaterów ze zjawiskami, których - przynajmniej początkowo - nie rozumieją, by pokazać, do czego są zdolni w kryzysowych sytuacjach. W czasie śledztwa Anton zdobędzie na temat Innych informacje, które zmienią jego stosunek zarówno do siebie samego, jak i wykonywanej pracy. 

„Patrol zmroku" to kolejna sprawnie i ciekawie napisana książka Siergieja Łukjanienko, która jest również opisem współczesnej Moskwy i rosyjskiego społeczeństwa, czego dowodem jest już choćby prolog. I nawet jeśli nie przepadamy za literaturą science-fiction, warto  sięgnąć po powieści tego autora.

  
Siergiej Łukjanienko, Patrol zmroku, tłum. Ewa Skórska, wyd. Mag, Warszawa 2007, s. 388
 

  

Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak w Warszawie ustanawiano seksualny rekord Polski

Pierwszy seksualny rekord świata został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych. Inny padł nad Wisłą.

Wojciech Markiewicz
14.08.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną