Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Atrakcyjna DeVotchKa z Kolorado

Zlepek różnych stylów.

Chwalony przeze mnie zwariowany zespół Gogol Bordello najwyraźniej nie jest już muzyczną niewiadomą dla polskich melomanów. Świadczy o tym zaproszenie grupy do Wrocławia na tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej. Ale nie wszyscy może wiedzą, że eklektyczne, bałkańsko-cygańsko-słowiańskie rytmy i melodie nie są wyłączną domeną Eugeniusza Hütza i jego kolegów z GB.

Jedenaście lat temu w Denver w Kolorado powstała grupa o wschodnioeuropejsko brzmiącej nazwie DeVotchKa. Repertuar DeVotchKi to jeszcze dziwniejszy zlepek różnych stylów – mamy poza tym, co proponuje Gogol Bordello, również naleciałości meksykańskie, muzykę jak ze spaghetti westernu, walczyki, włosko brzmiące pieśni i co tam jeszcze da się wykombinować. Dzięki talentom muzyków całość sklejona jest w uroczą mieszankę zaskakującą zmiennością nastrojów i rytmów.

DeVotchKa ma już dość pokaźny dorobek fonograficzny, a jej najnowszą płytą jest „A Mad and Faithful Telling”, doskonale nadająca się na pierwszy krok do poznania dorobku tego nietypowego zespołu. (Ze starszych pozycji grupy warto na pewno wybrać album „How It Ends” z 2004 r.).
 

DeVotchKa, A Mad and Faithful Telling, Anti 2008
 

  

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną