„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Paszporty POLITYKI

Sławomir Shuty

Literatura: Sławomir Shuty

mat. pr.
Nagroda za literacki słuch, za pasję i odwagę w portretowaniu polskiej rzeczywistości.

Paszport POLITYKI w kategorii Literatura otrzymał w tym roku Sławomir Shuty – za powieść „Zwał”, za literacki słuch, za pasję i odwagę w portretowaniu polskiej rzeczywistości.

Sławomir Shuty urodził się w 1973 r. Zdeklarowany miłośnik Nowej Huty (stąd artystyczny pseudonim „Shuty”), pisarz i performer, z wykształcenia ekonomista po krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Pracując w banku, jako przedstawiciel handlowy, logistyk i magazynier, kapitalizm korporacyjny poznał od podszewki. I postanowił z nim walczyć. Za pomocą drukowanych w „Rastrze”, „Lampie i iskrze Bożej” i kwartalniku „Ha!art” manifestów antykonsumpcjonistycznych, zdjęć i filmów undergroundowych. Biczując się parówkami w hipermarkecie podczas performance’ów organizowanych przez jednoosobowy Cyrk Shuty, zwany też przez artystę „błazenadą na żywo”. W końcu jako pisarz.

Zadebiutował w 1999 r. tomem opowiadań „Nowy wspaniały smak”, dalej był „Bełkot” (2001), „Cukier w normie” (2002) i powieść internetowa „Blok”. Ostatni jest zeszłoroczny „Zwał”. Reklamowany jako najbardziej nieprzyjemna książka sezonu: jadowita, szalona i demaskatorska ma być „powieścią antykorporacyjną”, „o pokoleniu straconym inaczej, bo w trybach kapitalistycznej rzeczywistości”.

Wszyscy nominowani w tej kategorii Jacek Dukaj, Tomasz Różycki, Sławomir Shuty

Reklama

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
05.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną