Paszporty POLITYKI

Festiwal Teatralny Malta i jego twórcy

Kreatorzy Kultury: Festiwal Teatralny Malta i jego twórcy

mat. pr.
Malta jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie z powodu teatru spotyka się corocznie ponad 150-tysięczna widownia.

Tytuł Kreatora Kultury otrzymali twórcy Festiwalu Teatralnego Malta: Lech Maria Raczak oraz Michał Meczyński.

Lech Maria Raczak urodziła się w 1946 r. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu w 1964 r., początkowo aktor, od 1967 r. także reżyser, a od 1968 r. kierownik artystyczny zespołu. Z teatrem zapoczątkował w Polsce okres kontestacji teatralnej, artystycznego protestu przeciw władzy. Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu. Realizował spektakle teatralne dla telewizji, prowadzi w całej Europie warsztaty teatralne dla aktorów i reżyserów, jest autorem wielu teoretycznych rozpraw o teatrze. Obecnie mieszka na stałe we Włoszech.

Michał Merczyński urodził się w 1962 r. w Poznaniu. Absolwent kulturoznawstwa. Pracował w Teatrze Polskim w Poznaniu, był menedżerem Orkiestry Ósmego Dnia. Od 1991 r. Dyrektor Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu. Organizator i autor scenariusza polskiej prezentacji artystycznej na EXPO 2000 w Hanowerze. Od 2002 r. dyrektor naczelny Teatru Rozmaitości w Warszawie.

Malta jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie z powodu teatru spotyka się corocznie ponad 150-tysięczna widownia. Chcielibyśmy, aby ten fakt był nadal faktem kulturowym, a nie statystyką w folderach reklamowych. W tym roku rozpoczyna działalność Fundacja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Pragniemy, by stała się najlepszym miejscem do realizacji najbardziej szalonych projektów artystycznych. Przed wojną w letnie weekendy kursował pociąg kąpielowy z Berlina do Łagowa. Mam nadzieję, że niebawem uruchomimy taki festiwalowy maltański pociąg na trasie Berlin–Poznań.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną