Paszporty POLITYKI

Festiwal Teatralny Malta i jego twórcy

Kreatorzy Kultury: Festiwal Teatralny Malta i jego twórcy

mat. pr.
Malta jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie z powodu teatru spotyka się corocznie ponad 150-tysięczna widownia.

Tytuł Kreatora Kultury otrzymali twórcy Festiwalu Teatralnego Malta: Lech Maria Raczak oraz Michał Meczyński.

Lech Maria Raczak urodziła się w 1946 r. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu w 1964 r., początkowo aktor, od 1967 r. także reżyser, a od 1968 r. kierownik artystyczny zespołu. Z teatrem zapoczątkował w Polsce okres kontestacji teatralnej, artystycznego protestu przeciw władzy. Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu. Realizował spektakle teatralne dla telewizji, prowadzi w całej Europie warsztaty teatralne dla aktorów i reżyserów, jest autorem wielu teoretycznych rozpraw o teatrze. Obecnie mieszka na stałe we Włoszech.

Michał Merczyński urodził się w 1962 r. w Poznaniu. Absolwent kulturoznawstwa. Pracował w Teatrze Polskim w Poznaniu, był menedżerem Orkiestry Ósmego Dnia. Od 1991 r. Dyrektor Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu. Organizator i autor scenariusza polskiej prezentacji artystycznej na EXPO 2000 w Hanowerze. Od 2002 r. dyrektor naczelny Teatru Rozmaitości w Warszawie.

Malta jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie z powodu teatru spotyka się corocznie ponad 150-tysięczna widownia. Chcielibyśmy, aby ten fakt był nadal faktem kulturowym, a nie statystyką w folderach reklamowych. W tym roku rozpoczyna działalność Fundacja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Pragniemy, by stała się najlepszym miejscem do realizacji najbardziej szalonych projektów artystycznych. Przed wojną w letnie weekendy kursował pociąg kąpielowy z Berlina do Łagowa. Mam nadzieję, że niebawem uruchomimy taki festiwalowy maltański pociąg na trasie Berlin–Poznań.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Pokonać nałóg. Co zrobić, żeby wyjść na prostą?

Jacek Sędkiewicz o tym, jak zauważyć swoje uzależnienie i sobie z nim poradzić.

Agnieszka Mazurczyk
25.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną