Za co nominowaliśmy Karolinę Bielawską

Karolina Bielawska i jej dokument „Mów mi Marianna”
mat. pr.

„Mów mi Marianna”, nagrodzony Złotym Rogiem dla najlepszego dokumentu na tegorocznym festiwalu krakowskim, to pierwszy w Polsce tak osobisty dokument opowiadający o codzienności osoby transpłciowej. Bohaterką jest dojrzała kobieta, która przez większą część życia ukrywała swoją prawdziwą tożsamość i dopiero po wielu latach małżeństwa zdecydowała się zmienić płeć.

„Mów mi Marianna” to film o stawaniu się sobą i cenie, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za życie w zgodzie z własnym „ja”. Obraz zwyciężył między innymi na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Filmowym w Locarno, Festiwalu Filmowym Message to Man  w Sankt Petersburgu oraz na Festiwalu Filmowym Queer Lisboa.

„Autorce udało się – na przykładzie świetnie wybranej bohaterki – dużo powiedzieć o dramacie transseksualizmu. Warto polecić jej film wszystkim, którzy skłonni są ten dramat lekceważyć” – ocenia prof. Tadeusz Lubelski. Z kolei Anita Piotrowska podkreśla, że Bielawska wyciągnęła temat osób transpłciowych z getta seksualnych mniejszości. Licznymi nagrodami w konkursach międzynarodowych udowodniła, że pokazana na ekranie historia walki o siebie jest tematem uniwersalnym.

Tak o filmie pisze Andrzej Wajda: „Karolina Bielawska z wielką wrażliwością zrobiła film o tym, że najważniejszą wartością w życiu każdego człowieka jest wolność. Bohaterka filmu stoczyła przejmującą walkę ze swoim otoczeniem i mimo trudności, jakie napotkała na tej drodze – wygrała. Film Karoliny to dokument odważny nie tylko ze względu na wyjątkowy temat, lecz także bardzo wnikliwie pokazujący na ekranie bohaterkę. »Mów mi Marianna« jest zrobiony z głęboką wrażliwością i szacunkiem dla drugiego człowieka. To wspaniałe, że młodzi polscy filmowcy potrafią tworzyć tak dojrzałe i pełne życia obrazy filmowe”.

Czytaj także:
Biogram Karoliny Bielawskiej
Specjalny sondaż Paszportowy

.
mat. pr.

.

.
mat. pr.

.

.
mat. pr.

.

.
mat. pr.

.

.
mat. pr.

.

.
mat. pr.

.

.
mat. pr.

.

.
mat. pr.

.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną