Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Zasady przyznawania Paszportów

Tygodnik POLITYKA przykłada szczególną wagę do przejrzystości procedur przyznawania nagrody. Wyłanianie laureatów odbywa się w dwóch etapach.

Etap 1.

Najbardziej uznani krytycy sztuki, reprezentujący wszystkie opiniotwórcze media w Polsce, a także naukowcy i eksperci, nominują najciekawszych ich zdaniem artystów w sześciu kategoriach (w każdej kategorii jest dziesięciu nominujących jurorów). Na tym etapie dziennikarze POLITYKI nie głosują, lecz zbierają głosy od jurorów

Od 2016 roku do sześciu kategorii dołączy nowa – kultura cyfrowa. Hasło „Kultura cyfrowa” obejmuje wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych. Zwycięzców szukamy wśród szefów studiów deweloperskich, szefów kreatywnych, pomysłodawców, programistów, scenarzystów, grafików i małych zespołów programistów. Podobnie jak w innych paszportowych kategoriach premiować chcemy twórców młodych, których kariera się dopiero rozwija.

Artyści, którzy otrzymują najwięcej zgłoszeń, automatycznie uzyskują oficjalny tytuł nominowanego do Paszportu POLITYKI. W każdej kategorii nominowanych jest trzech artystów lub trzy zespoły.

Etap 2.

W dzień poprzedzający Galę wręczenia nagród zbiera się Kapituła Paszportów POLITYKI, złożona z dziennikarzy tygodnika. Kapituła spośród nominowanych wybiera laureatów. Głos decydujący przy wyborze laureatów należy do Kapituły. Niemniej jednak Paszporty, ze względu na system nominacji, są nagrodą całego środowiska dziennikarskiego związanego z kulturą.

Od 2002 roku Kapituła przyznaje także Laur dla Kreatora Kultury osoby, której aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność.

Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną