Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Norman Leto

Sztuki wizualne. Nominowany: Norman Leto

Norman Leto Norman Leto Leszek Zych / Polityka
Od wielu lat Leto zaliczany jest do czołówki polskich artystów młodszego pokolenia, regularnie pojawia się w czołówce rankingu „Kompas Młodej Sztuki” przygotowywanego przez „Rzeczpospolitą”, uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Pod tym pseudonimem artystycznym ukrywa się (od 2006 r.) Łukasz Banach – 37-latek urodzony w Bochni. Jest samoukiem. W 1999 r. zrezygnował z formalnej edukacji i zajął się sztuką. Tworzy obrazy, obiekty, instalacje, kręci filmy, pisze książki, przygotowuje komputerowe projekty. Łączy artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i filozofii. W 2007 r. rozpoczął współpracę z reżyserem Krystianem Lupą przy spektaklu „Factory 2”, miał też pierwszą indywidualną wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W 2010 r. wydał powieść „Sailor” oraz nakręcił na jej podstawie pełnometrażowy film, doskonale przyjęty na festiwalu Nowe Horyzonty.

Eksperymentuje, często łącząc tradycyjną narrację i tradycyjne środki artystycznego wyrazu z komputerowymi animacjami 3D i kolażami. W ubiegłym roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zorganizowano przegląd jego dorobku malarskiego. Od 2012 r. pracował nad filmem „Photon”, który swą premierę kinową miał w tym roku. Obraz otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Złotego Pazura na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Joanna Ruszczyk określiła ten obraz „hybrydą filmu SF, programu naukowego i sztuki wideo”, zaś Jakub Banasiak „przepełnioną fatalizmem, ale uwodząco piękną, zadziorną, a przy tym zabawną nieantropocentryczną wizją świata”.

Od wielu lat Leto zaliczany jest do czołówki polskich artystów młodszego pokolenia, regularnie pojawia się w czołówce rankingu „Kompas Młodej Sztuki” przygotowywanego przez „Rzeczpospolitą”, uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych. W styczniu 2018 r. ukaże się książka „Detoks” będąca zapisem niezwykłej i wielkiej przyjaźni młodego wówczas Normana Leto ze starszym od niego o dwa pokolenia Zdzisławem Beksińskim.

***

Oni nominowali:

Jakub Banasiak („Magazyn Szum”), Bogusław Deptuła (krytyk niezależny), Paweł Łubowski („Artluk”), Sonia Milewska (Polski Portal Kultury O.pl), Joanna Ruszczyk („Newsweek”), Karol Sienkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Karolina Staszak („Arteon”), Agnieszka Sural (Culture.pl), Anna Theiss (krytyk niezależny), Iwo Zmyślony (krytyk niezależny).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Jan Ankiersztajn, Dorota Buczkowska, Grzegorz Gwiazda, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski, Piotr Kopik, Diana Lelonek, Honorata Martin, Tomasz Mróz, Dominika Olszowy, Witold Orski, Joanna Pawlik, Liliana Piskorska, Agnieszka Polska, grupa Potencja, Katarzyna Przezwańska, Łukasz Rayski, Michał Szlaga, Jan Szczepan Szczepkowski, Aleksandra Waliszewska.

Polityka 49.2017 (3139) z dnia 05.12.2017; Paszporty Polityki 2017; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Norman Leto"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama