Paszporty POLITYKI

Weronika Szczawińska

Teatr: Weronika Szczawińska laureatką Paszportów POLITYKI

Weronika Szczawińska Weronika Szczawińska Leszek Zych / Polityka
Za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery.
Polityka
Polityka

Weronika Szczawińska (ur. 1981 r.) – reżyserka, dramaturżka i performerka, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, z doktoratem obronionym w Instytucie Sztuki PAN. Konsekwentna, szczera i zaangażowana – jak ją oceniają krytycy, którzy docenili w tym roku wyreżyserowane przez nią spektakle „Nigdy więcej wojny” i „Rozmowę o drzewach” z Komuny Warszawa oraz „Po prostu”, wystawione w ramach Instytutu Sztuk Performatywnych. Szczawińska jest też wykładowczynią Akademii Teatralnej, kuratorką sezonu w Komunie Warszawa i współzałożycielką kolektywu działającego w ramach Instytutu Sztuk Performatywnych. Sama uważa, że artyści powinni twardo stać na gruncie pewnych wartości, ale też nie rezygnować z poszukiwania dróg porozumienia z publicznością, także poprzez emocje i dzielenie się doświadczeniami.

Nominowane w tym roku były także Magdalena Drab oraz Monika Frajczyk.

***

Partnerem kategorii Teatr jest Miasto Sopot.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Paszporty POLITYKI 2019; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Weronika Szczawińska"
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Gender i queer. Co znaczą te pojęcia?

To, co kultura masowa wyrabia z dziewczynkami, woła o pomstę do nieba. Sytuacja chłopców też nie jest jasna, są oni w jakiejś kulturowej próżni, wikłani w toksyczne, pozbawiające ich płci relacje z matkami – mówi dr Alicja Długołęcka.

Joanna Podgórska
18.08.2020
Reklama