Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima

Nominacja w kategorii Teatr: Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima

Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima Leszek Zych / Polityka
W swoich spektaklach podejmują tematy nieoczywiste, czasem zaskakujące, drażniące. Z drugiej strony garściami czerpią z konwencji, dowcipu, zabawy.
Polityka
Polityka
Polityka

Duet reżysersko-dramaturgiczny, tworzą razem od trzech lat, zaczęli zrealizowanym w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu spektaklem „Raj. Tutorial”, inspirowanym głośną powieścią „Middlesex” Jeffreya Eugenidesa. Jacek Sieradzki pisał w nominacji: „Jędrzej Piaskowski, reżyser. Jeszcze chwilę temu kroczył ścieżką typową dla swego pokolenia. Debiutował realizacją dramatu Rodrigo Garcíi, tego od »Golgoty Picnic«, największy sukces przyniosło mu wystawienie sztuki Magdy Fertacz »Puppenhaus. Kuracja«, antyheroicznej opowieści o kolaboracji seksualnej w czasie okupacji. Dziś jest gdzie indziej, szuka trzeciej drogi w polskim teatrze, »pomiędzy bezużytecznym konserwatyzmem a hermetyczną nowoczesnością«”. Efektem tych poszukiwań są niedawne, zrealizowane z Hubertem Sulimą, spektakle „Jezus” (Nowy Teatr w Warszawie) i „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” (Teatr im. Osterwy w Lublinie).

Pierwszy to pełna ewangelicznej miłości teatralna przypowieść, w której znalazło się miejsce m.in. dla Katarzyny Kozyry z Rakiem, dla Kosmity i dla tańca wolnej krowy. Drugi zaś to lekko pastiszowa, ale wierna i żywa adaptacja szkolnej lektury, z wezwaniem do narodowego pojednania. „Cechuje je tak pięknie określona przez Olgę Tokarczuk »czułość« wobec aktorów, współpracowników, ale przede wszystkim wobec scenicznych postaci, które są niejako uwięzione w swoich historiach i życiach, ale też w świecie, w którym przyszło im żyć” – chwali Tomasz Domagała. A Stanisław Godlewski dodaje: „Piaskowski i Sulima w swoich spektaklach z jednej strony podejmują tematy nieoczywiste, czasem zaskakujące, drażniące; z drugiej strony garściami czerpią z konwencji, dowcipu, zabawy”.

Urodzony w 1988 r. w Warszawie Jędrzej Piaskowski jest absolwentem reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie, studiował też muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim i właśnie zaczął studia malarskie na ASP w Katowicach. Hubert Sulima urodził się 1989 r. w Bielawie w Górach Sowich. Studiował prawo na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, mieszka we Wrocławiu.

***

Oni nominowali:

Michał Centkowski („Newsweek”), Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”, „Teatr”), Tomasz Domagała (blog Domagała Się Kultury), Łukasz Drewniak (Teatralny.pl), Stanisław Godlewski („Pamiętnik Teatralny”, Dwutygodnik.com), Dariusz Kosiński („Tygodnik Powszechny”, Uniwersytet Jagielloński), Monika Kwaśniewska-Mikuła („Didaskalia”, Uniwersytet Jagielloński), Jacek Sieradzki („Dialog”), Joanna Targoń („Gazeta Wyborcza”, „Didaskalia”), Jacek Wakar (PAP).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Sara Celler-Jezierska (aktorka), Oksana Czerkaszyna (aktorka), Magdalena Drab (aktorka, dramatopisarka, reżyserka), Grupa Artystyczna Teraz Poliż, Anna Gryszkówna (aktorka, reżyserka), Katarzyna Kalwat (reżyserka), Dorota Nawrot (scenografka), Aleksandr Prowaliński (reżyser światła, scenograf), Malina Prześluga (dramatopisarka, dramaturżka), Grzegorz Rdzak (kompozytor), Sonia Roszczuk (aktorka), Radosław Stępień (reżyser), Katarzyna Szyngiera (reżyserka, dramaturżka), Martyna Wawrzyniak (dramaturżka), Dawid Żakowski (aktor, reżyser, pedagog).

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Paszporty POLITYKI 2020; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Janusz Rewiński: Misiek, Siara, „Gęba” nowej Polski. Nie uznawał półśrodków, a wszyscy go kochali

Dla wielu na zawsze pozostanie przede wszystkim Siarą z „Kilera”, lecz aktorskie kreacje Janusza Rewińskiego ułożyły się w symboliczną kronikę czasów: upadku komunizmu, bolączek transformacji ustrojowej, politycznych podziałów.

Jakub Demiańczuk
11.06.2024
Reklama