Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Marek Pędziwiatr (EABS, Błoto)

Nominacja w kategorii Muzyka popularna: Marek Pędziwiatr (EABS, Błoto)

Marek Pędziwiatr (EABS, Błoto) Marek Pędziwiatr (EABS, Błoto) Polityka
Pędziwiatr utożsamia na polskiej scenie świeże i ważne tendencje obecne też w młodym środowisku jazzowym w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.
Polityka
Polityka

Łączy gatunki, zbliżając kręgi odbiorców jazzu, muzyki klubowej i hip-hopu. A przy okazji prezentując się od znakomitej strony na tegorocznych (dwóch: „Erozje” i „Kwiatostan”) płytach nowego kwartetu Błoto i albumie „Discipline of Sun Ra” zespołu EABS. Grał wyjątkowe syntezatorowe sola, błyszczał jako lider, stojąc na czele kolektywu realizującego najbardziej szalone, ambitne pomysły. Nominująca go Agnieszka Szydłowska wskazywała, że zespołowość EABS „rozumiana jako partnerska współpraca, namysł, erudycja w połączeniu z umiejętnościami to piorunująca mieszanka”. Hirek Wrona podkreślał konsekwencję samego Marka Pędziwiatra w „pokazywaniu polskiego brzmienia jazzowego i łączeniu jazzu z rapem, soulem i elektroniką”.

Pędziwiatr utożsamia na polskiej scenie świeże i ważne tendencje obecne też w młodym środowisku jazzowym w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, ale nie powiela tamtejszych wzorców, a jego talent został już zauważony poza Polską. „To bałagan, ale jaki błyskotliwy” – pisał o muzyce EABS amerykański magazyn jazzowy „DownBeat”.

Jest pianistą, producentem, ale także raperem i didżejem. Urodził się w 1987 r., pochodzi ze Świnoujścia, ukończył Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, ale na stałe związał się z Wrocławiem, gdzie powstała formacja Electro-Acoustic Beat Sessions, używająca dziś skrótu EABS. To jego druga nominacja do Paszportów POLITYKI, pierwszą dostał po debiutanckim albumie EABS „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, zawierającym uwspółcześnione wersje utworów Komedy. Jego formacja współpracowała z Michałem Urbaniakiem. Tegoroczny album poświęcili gigantowi amerykańskiego jazzu – Sun Ra. Stosownie do tematu, jak ocenialiśmy na łamach, Pędziwiatr „puszczał tu wodze kosmicznej fantazji”. Zaskoczył też, grając w zmniejszonym składzie (z Pawłem Stachowiakiem, Marcinem Rakiem i Olafem Węgrem) pod szyldem Błoto muzykę pełną luzu, ale zarazem technicznej precyzji. Z kolei jako Night Marks Electric Trio – z Adamem Kabacińskim i didżejem Piotrem „Spisek Jednego” Skorupskim – Pędziwiatr prowadzi działalność producencką. Za dużo tego, by go nie zauważyć.

***

Oni nominowali:

Jan Błaszczak (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny”), Tomasz Doksa (Red Bull Muzyka), Marcin Flint (Reślizg), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (Polskie Radio Dwójka, typują wspólnie), Rafał Księżyk (Dwutygodnik.com), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jędrzej Słodkowski („Gazeta Wyborcza”), Jarek Szubrycht („Gazeta Wyborcza”), Agnieszka Szydłowska (newonce.radio), Hirek Wrona (krytyk niezależny).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Coals, DJ Eprom, Szymon „Pimpon” Gąsiorek, Ewa Justka, Ralph Kaminski, Kasia Lins, Łona, Mata, Emil Miszk, Nagrobki, Antonina Nowacka, PRO8L3M, Quebonafide, Hania Rani, Rosalie, Stawrogin, Taco Hemingway, Dominik Wania.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Paszporty POLITYKI 2020; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Marek Pędziwiatr (EABS, Błoto)"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama