Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Filozofia ciała

Corpus, wystawa zbiorowa

Alina Szapocznikow, popiersie bez głowy, poliuretan, 1968 r. Alina Szapocznikow, popiersie bez głowy, poliuretan, 1968 r. Jerzy Gładykowski/Narodowa Galeria Sztuki Zachęta / materiały prasowe
Dzieła dobrane zostały bardzo świadomie i każde z nich to osobna opowieść o ludzkiej cielesności.

Historia sztuki zaczęła się na dobrą sprawę od fascynacji ludzkim ciałem (by przypomnieć choćby Wenus z Willendorfu), a potem przez kolejne epoki raz owo ciało dość szczelnie zakrywano, kiedy indziej zaś śmielej obnażano. Ale dopiero ostatnie półwiecze wniosło w tę fascynację nowe wątki, krzyżując nagość z takimi pojęciami jak mit, tabu, opresja, dominacja, socjalizacja, gender, a nawet sacrum. Wystawa w Zachęcie jest kolejną z licznych odsłon owych „niebezpiecznych związków sztuki z ciałem”, jak je niegdyś określiła Izabela Kowalczyk.

Ekspozycję można zwiedzać na dwa sposoby. Bardziej ambitni widzowie winni podążyć tropem kuratorki Marii Brewińskiej, która z kolei podążyła tropem dwóch książek francuskiego filozofa Jean-Luca Nancy (Corpus i Corpus II). Starał się on odpowiedzieć na wiele trudnych pytań: Czy nasze ciała są dla nas czymś, co posiadamy na własność? Czy myśli są wytworem czystego rozumu, czy rodzą się w ciele? A nawet fundamentalnego: Czym jest ciało własne, czym obce? Pytanie dla tych ambitniejszych widzów brzmi: Na ile pokazywane prace odpowiadają na postawione pytania? Zwiedzającym bez filozoficznego zacięcia polecam zaś po prostu oddać się emocjom, ignorując ontologiczne wątki i szukając własnych interpretacji. Dzieł na wystawie jest może niewiele (33), ale dobrane zostały bardzo świadomie i każde z nich to osobna opowieść o ludzkiej cielesności, która – mimo tak wielu prób eksploracji – ciągle pozostaje tajemnicą. Nie tylko dla filozofów.

 

Corpus, wystawa zbiorowa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 19 października

Polityka 35.2014 (2973) z dnia 26.08.2014; Afisz. Premiery; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Filozofia ciała"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną