Wystawy

Nieamatorski amator

Recenzja wystawy: „Norman Leto, Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą”

„To, co musiał widzieć codziennie mój tata po powrocie z pracy o piętnastej”, 2014 r. „To, co musiał widzieć codziennie mój tata po powrocie z pracy o piętnastej”, 2014 r. PGS w Sopocie / materiały prasowe
Nie wydaje się, by Leto jako malarz wszedł kiedykolwiek do kanonu polskiej sztuki, ale obrazy ciekawie poszerzają wizerunek tego twórcy i uzupełniają jego holistyczną wizję uprawiania sztuki, w której jest miejsce na wszystko, co artyście w duszy zagra.

Nominowany przed rokiem do Paszportu POLITYKI Norman Leto (pseudonim artystyczny Łukasza Banacha) znany jest przede wszystkim i ceniony jako autor filmów, artystycznych instalacji, animacji w technice 3D i projektów na granicy sztuki i nauki. Tymczasem także jego dorobek malarski jest całkiem okazały, a reprezentacyjną jego próbę zgromadzono na wystawie. Leto jest samoukiem, nigdy nie kończył żadnych artystycznych szkół. Ale trudno się tego domyślić, oglądając jego obrazy. Doskonale radzi sobie w gąszczu stylów i kierunków, zgrabnie imitując je i lekko przechodząc z jednej maniery do drugiej. Jako artysta nieortodoksyjny, podobnie traktuje sztukę posługiwania się pędzlem, gdy trzeba zanurzając się w fotorealizmie, gdy trzeba – w ekspresjonizmie abstrakcyjnym, malarstwie konceptualnym, a nawet w abstrakcji geometrycznej. Ta różnorodność, przy jednoczesnym zaskakująco dobrym opanowaniu warsztatu malarskiego, sprawia, że oglądanie wystawy nie jest zajęciem nudnym, nigdy bowiem nie wiadomo, co czeka widza za następnym załomem labiryntowo ułożonej ekspozycji. Nie wydaje się, by Leto jako malarz wszedł kiedykolwiek do kanonu polskiej sztuki, ale obrazy ciekawie poszerzają wizerunek tego twórcy i uzupełniają jego holistyczną wizję uprawiania sztuki, w której jest miejsce na wszystko, co artyście w duszy zagra.

Norman Leto, Ludzie, którzy ciągle czegoś ode mnie chcą, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, do 10 kwietnia

Polityka 13.2016 (3052) z dnia 22.03.2016; Afisz. Premiery; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieamatorski amator"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną