Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Polska Guggenheim?

Jacek Malczewski, Autoportret z paletą Jacek Malczewski, Autoportret z paletą
W poznańskim Starym Browarze do obejrzenia wystawa części zbiorów Grażyny Kulczyk.

Nie od dziś wiadomo, że wielu polskich milionerów – wzorem jeszcze bogatszych milionerów ze świata – gromadzi dzieła sztuki. Niestety, imponujące niekiedy kolekcje, które powstały w ostatnich 20 latach, skwapliwie chowano przed wzrokiem postronnych i wykorzystywano do ozdabiania coraz większych i coraz liczniejszych prywatnych rezydencji. Aliści mamy właśnie do czynienia z pierwszym wyłomem. Oto w poznańskim Starym Browarze otwiera się wystawa części zbiorów Grażyny Kulczyk. Wprawdzie ekspozycję oglądać będzie można zaledwie przez kilka miesięcy, ale jej właścicielka obiecuje, że to jest rodzaj próby generalnej przed stworzeniem w przyszłości stałego prywatnego i ogólnie dostępnego dla publiczności muzeum.

Dla kolekcjonerów w pierwszym pokoleniu dość typowe jest gromadzenie wszystkiego. Owa przypadłość nie ominęła także Grażyny Kulczyk. A zatem mamy tu prawdziwe bogactwo stylów, kierunków, epok historycznych, od ikon po obrazy abstrakcyjne, od XIX-wiecznego malarstwa akademickiego, przez Malczewskiego i klasyków nowoczesności, po sztukę najmłodszą i awangardową. Trzeba jednak przyznać, że kurator wystawy z owej radosnej różnorodności uczynił walor, zestawiając prace w tzw. tematyczne sale, jak np. sala aktu, rzeźby cielesnej, mody, religijna, a nawet perwersyjna. W ten sposób dzieła pasujące do siebie jak pięść do nosa nagle znalazły się w zgodnej koegzystencji. Na szczęście miał w czym wybierać; to naprawdę przebogata kolekcja, głównie sztuki najnowszej. Czyżby Grażyna Kulczyk pozazdrościła Peggy Guggenheim? Oby.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną