Ludzie i style

Tablet zamiast środka uspokajającego? Naukowcy odkryli pozytywne działanie „uzależniaczy”

Pixabay / Pixabay
Znieczulenia nie zastąpi, ale pomoże uspokoić dziecko przed jego podaniem.

Podczas kongresu anestezjologów w Hongkongu naukowcy poinformowali, że mają nowe pomysły na uspokajanie dzieci przed zabiegiem czy operacją.

To, że używanie smartfonów, komputerów czy tabletów oddziałuje na ludzi, wiadomo nie od dziś. Wpływ takiego oddziaływania jest tym większy, im młodsza jest osoba, która korzysta ze wspomnianych urządzeń. W przypadku dzieci nowe technologie bywają nawet bardzo niebezpieczne. Psychologowie, psychiatrzy, pedagodzy czy badacze zajmujący się wpływem wirtualnego świata i sprzętów opartych na nowych technologiach na dzieci – biją na alarm i przestrzegają przed zgubnymi skutkami korzystania z tychże. Mówi się zwłaszcza o tym, że tablety czy smatrfony mogą powodować swego rodzaju „znieczulicę emocjonalną”. Czy takiego znieczulenia nie można jednak wykorzystać w inny, pozytywny sposób? Okazuje się, że można.

Tablety czy smartfony służą często rodzicom do uspokajania dzieci przed snem, podczas jazdy samochodem czy w poczekalni. Anestezjolodzy postanowili pójść tym tropem.

Niepokój przed operacją lub zabiegiem zwykle niweluje się za pomocą środków uspokajających. Jednak, jak wiadomo, często im mniej medykamentów, tym lepiej dla ludzkiego organizmu.

Nowinki technologiczne zamiast znieczulenia?

Podczas kongresu World Federation of Societies of Anaesthesiologists dr Dominique Chassaed z Hospital Mere Enfan w Lyonie przedstawił wyniki badań nad nowym sposobem uspokajania najmłodszych. Grupa badanych obejmowała ponad setkę dzieci w wieku od 4 do 10 lat. 54 spośród badanych zaaplikowano przed operacją typowy lek uspokajający. Pozostałym 58 dzieciom podano… tablet. Mali pacjenci mogli pobawić się nim zaraz przed podaniem znieczulenia.

Wyniki badań nie były zbyt zaskakujące dla naukowców. Okazało się, że urządzenia, które posądzamy (i słusznie) o działanie uzależniające, „odrywające” dzieci od rzeczywistości, łagodzące (choć na dłuższą metę wzbudzające także agresję) etc., działały równie dobrze co specjalistyczne leki uspokajające. Gry (dostosowane, rzecz jasna, do możliwości poznawczych i wieku dzieci) zredukowały przedoperacyjne niepokoje, stresy i lęki, co pomogło nie tylko małym pacjentom, ale także ich rodzicom czy opiekunom. Rozwiązanie okazało się satysfakcjonujące również dla personelu medycznego, który mógł bez przeszkód – w postaci np. wymachujących rąk, kopiących nóg czy stresogennego krzyku – wykonywać swoje obowiązki.

Oczywiście o zgubnym działaniu tabletów, smartfonów czy komputerów na dzieci należy pamiętać, ale być może odrobinę tej trucizny warto zastosować zamiast klasycznej farmakologii, której tak czy inaczej nie unikniemy. W końcu nowinki technologiczne, przynajmniej na razie, nie umożliwiają nam zastąpienia znieczulenia.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną