Moje miasto

Majchrowski wygrywa w Krakowie, jak zwykle. Klęska Wassermann

Jacek Majchrowski wygrał I turę wyborów w Krakowie. Jacek Majchrowski wygrał I turę wyborów w Krakowie. Agencja Gazeta
Majchrowski, politycznie stary, ale jary wyga, nie wysilał się, ale to jego wypróbowana metoda na wybory.

W Krakowie będzie druga tura, ale Jacek Majchrowski prawdopodobnie zdobędzie prezydenturę Krakowa na piątą kadencję. W exit pollu ma wyraźną przewagę (43,7 proc.) nad kandydatką PiS, też z Krakowa, Małgorzatą Wassermann (33,6 proc.). I z nią zmierzy się w drugiej turze. W Krakowie zatem, jak zwykle, na Brackiej pada ciepły deszcz dla pana profesora.

Porażka Wassermann stanie się klęską w drugiej turze

W ostatnim sondażu („Gazety Krakowskiej”) przed wyborami samorządowymi w Krakowie stawka prezydencka wyglądała tak samo jak w początkach i w środku kampanii. Prowadził Majchrowski (36,8 proc.), wyprzedzając Wassermann (32,8) i Łukasza Gibałę (20,2). Trochę inne notowania podała lokalna „Gazeta Wyborcza”: 40 proc. – 26 – 16. Choć kandydatkę PiS poparł w Krakowie premier Morawiecki, zestawiając ją z... królową Jadwigą, jej kampania toczyła się niemrawo i zakończyła się porażką, która w drugiej turze stanie się klęską.

Młodzi w Krakowie poparliby kogo innego

Majchrowski, politycznie stary, ale jary wyga, też się nie wysilał, ale to jego wypróbowana metoda na wybory. I skuteczna: od 2002 r. pokonał w walce o prezydenturę miasta Andrzeja Dudę, Zbigniewa Ziobrę i Ryszarda Terleckiego.

Ciekawe były wyniki innego sondażu, tym razem z drugiego tygodnia października, przeprowadzonego przez ośrodek KANTAR Millward Brown na zlecenie „Gazety Wyborczej”. Gdyby głosowali tylko młodzi, do 24. roku życia, prezydentką Krakowa zostałaby Małgorzata Wasserman, a faworyta Jacka Majchrowskiego wyprzedziliby Łukasz Gibała i korwinista Konrad Berkowicz. Jego kandydatem na wiceprezydenta Krakowa był prawnik Kamil Kupiec, autor rymowanki ze słowami: „Młode pokolenie wychowane na TVN-ie, pełne spedalenie, to wpływ tęczy na antenie”.

Czytaj także: PiS wygrywa sejmiki, opozycja Warszawę

Czekamy na wyniki do sejmiku

Nie ma jeszcze oficjalnych danych wyborczych do rady miejskiej i do sejmiku wojewódzkiego, ale w przedwyborczym sondażu Kantar układ sił w radzie byłby taki: Komitet wyborczy Majchrowskiego plus kandydaci PO w koalicji z Nowoczesną wzięliby 34 proc. mandatów, PiS – 22, Gibała – 11.

Majchrowski miał poparcie większości w każdej grupie wiekowej prócz najmłodszej. Gibała, prywatnie siostrzeniec Jarosława Gowina i syn zamożnego przedsiębiorcy, przedstawiał się jako niezależny aktywista miejski w opozycji zarówno do Majchrowskiego, jak i Wassermann, ale walki z Wassermann ostatecznie nie zdołał nawiązać.

Na listach kandydatów do sejmiku wojewódzkiego uwagę zwraca ojciec obecnego prezydenta RP prof. Jan Duda, startujący oczywiście z listy PiS, prof. Tadeusz Gadacz, były ksiądz, filozof, na liście Koalicji Obywatelskiej, i Barbara Grobler jako kandydatka (jedyna) partii Razem. Czy się dostali, dowiemy się niedługo.

Reklama

Czytaj także

Świat

Ghislaine Maxwell, kobieta, która pomogła Epsteinowi zbudować harem

Córka brytyjskiego magnata prasowego miała werbować dla swojego przyjaciela Jeffreya Epsteina młode, przeważnie nieletnie dziewczęta. Jak absolwentka Oxfordu mogła wejść w tę rolę?

Tomasz Zalewski
18.08.2019
Reklama