Moje miasto

Oficjalne wyniki wyborów: Wielkie miasta nie lubią PiS

Druga tura wyborów samorządowych odbyła się 4 listopada. Druga tura wyborów samorządowych odbyła się 4 listopada. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
W 107 prezydenckich miastach PiS ostatecznie będzie rządzić tylko w pięciu. Koalicja Obywatelska w 28. Pozostałe przejmą politycy niezależni.

W drugiej turze wybrano 649 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (w tym 44 prezydentów miast i 179 burmistrzów). Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości startowali w 25 drugich turach i przegrali w 23. Ostatecznie prezydenci z PiS będą rządzić tylko w pięciu miastach. Największe z nich to Zamość (65 tys. mieszkańców), gdzie Andrzej Wnuk wygrał w pierwszej turze. Koalicja Obywatelska wygrała dziesięć drugich tur, poprawiła wynik PO sprzed czterech lat i ma w sumie 28 prezydentów.

Frekwencja w drugiej turze była niższa niż w pierwszej i wyniosła 48,8 proc.

Wyniki wyborów z poszczególnych miast:

BIAŁA PODLASKA
Michał Litwiniuk (Koalicja Obywatelska) pokonał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Dariusza Stefaniuka z PiS. W drugiej turze Litwiniuk zdobył 53,1 proc., Stefaniuk 46,9.

BIELSKO BIAŁA
Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska), którego poparło 55,5 proc. wyborców, zwyciężył z kandydatem PiS Przemysławem Drabkiem (44,5).

BRZESZCZE
Nowym burmistrzem został Radosław Szot, który otrzymał 60,23 proc. głosów. Jego rywal Robert Adamczyk (z poparciem PiS) zebrał 39,77 proc. głosów. Brzeszcze są politycznym matecznikiem byłej premier. Beata Szydło pełniła tu funkcję dyrektora domu kultury, w latach 1998–2005 – burmistrza, a także wiceszefowej gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Czytaj także: Skończyła się kampania, zaczyna się kampania

BYTOM
Mariusz Wołosz (Koalicja Obywatelska) z poparciem 53,5 proc. wyborców pokonał urzędującego prezydenta miasta Damiana Bartylę (45,5).

CHEŁM
Jakub Banaszek (Zjednoczona Prawica) pokonał dotychczasową prezydent Agatę Fisz. Banaszka poparło 50,9 proc. wyborców, Fisz 49,1.

GDAŃSK
Paweł Adamowicz (Wszystko dla Gdańska) został wybrany prezydentem na szóstą kadencję, poparło go 64,8 proc. wyborców. W drugiej turze pokonał kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego (35,2).

JELENIA GÓRA
Dotychczasowy wiceprezydent miasta Jerzy Łuźniak (KO) pokonał Krzysztofa Mroza, senatora PiS. Łuźniaka poparło 69,8 proc. wyborców, Mroza 30,2.

KIELCE
Bogdan Wenta (Projekt Świętokrzyskie) pokonał urzędującego prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Na Wentę oddano 61,3 proc. głosów, na Lubawskiego 38,7. Ten ostatni już po wynikach exit polls zapowiedział, że odchodzi z życia publicznego. Według Lubawskiego Polska podzieliła się w taki sposób, że jako kandydat kojarzony z PiS po prostu nie mógł wygrać.

KONIN
Piotr Korytkowski (PO) pokonał Zenona Chojnackiego (PiS). Kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał 55,8 proc. poparcia, jego przeciwnik 44,2.

Czytaj także: Krakowa Majchrowskiemu nie odbili

KRAKÓW
Jacek Majchrowski z poparciem 61,9 proc. został wybrany na piątą kadencję. Pokonał Małgorzatę Wasserman (Zjednoczona Prawica, 38,6 proc.).

LEGNICA
Startujący z własnego komitetu dotychczasowy prezydent miasta Tadeusz Krzakowski pokonał kandydata Koalicji Obywatelskiej Jarosława Rabczenkę (odpowiednio 64,76 i 35,24 proc. poparcia).

ŁOMŻA
Urzędujący prezydent Mariusz Chrzanowski (własny komitet, wcześniej należał do PiS) wygrał z kandydatką PiS Agnieszką Muzyk stosunkiem poparcia 76 do 24 proc.

MYSŁOWICE
Bezpartyjny kandydat Dariusz Wójtowicz pokonał Wojciecha Króla, startującego z poparciem Koalicji Obywatelskiej. Kandydatów poparło odpowiednio 54,1 proc. i 45,84 proc. wyborców.

NOWY SĄCZ
Bezpartyjny Ludomir Handzel (58,3 proc. poparcia) pokonał kandydatkę Zjednoczonej Prawicy Iwonę Mularczyk (41,7). I to mimo że kandydaturę żony posła Mularczyka wsparł podczas Wszystkich Świętych prezydent Andrzej Duda.

OLSZTYN
Piotr Grzymowicz nadal będzie prezydentem miasta. Startował z własnego komitetu z poparciem Nowoczesnej, PO i PSL, uzyskał 54,5 proc. poparcia. Wygrał z byłym prezydentem Czesławem Małkowskim (45,5 proc.). Politycy rywalizowali ze sobą już po raz trzeci. Małkowski został oskarżony o przestępstwa seksualne wobec czterech kobiet i w 2015 r. skazano go na pięć lat więzienia za gwałt i usiłowanie gwałtu. Rok później Sąd Okręgowy w Elblągu polecił ponowne rozpatrzenie sprawy. W związku z tym, że Małkowski nie otrzymał prawomocnego wyroku, mógł wystartować w wyborach samorządowych.

Czytaj także: Małkowski znów ubiega się o prezydenturę. Mimo seksafery

OSTROŁĘKA
Łukasz Kulik zwyciężył w drugiej turze, zdobywając 64,5 proc. głosów. Jego rywal, dotychczasowy prezydent Janusz Kotowski (PiS), uzyskał 35,5 proc. Po 12 latach nieprzerwanych rządów PiS stracił władzę w tym mieście. O prezydencie Kotowskim zrobiło się ostatnio głośno za sprawą filmu „Kler”, którego nie można było obejrzeć w miejskim kinie.

OTWOCK
Wygrał dotychczasowy radny PiS Jarosław Margielski. Zdobywając 55,2 proc. głosów, pokonał Ireneusza Paśniczka (44,8 proc.).

RADOM
Radosława Witkowskiego (z poparciem KO, PSL, SLD i radomskich środowisk) poparło 53,8 proc. wyborców i nadal będzie prezydentem tego miasta. Pokonał kandydata PiS Wojciecha Skurkiewicza (46,2 proc.). Radom miał być dla PiS prestiżową wygraną. W niedzielę 28 października PiS zorganizował w Radomiu konwencję wyborczą, podczas której Jarosław Kaczyński zapewniał, że kandydat PiS „daje sobie radę z gębaczami z opozycji”.

SANDOMIERZ
Marcin Marzec, popierany przez PSL i Koalicję Obywatelską, uzyskał 58,52 proc. głosów i będzie nowym burmistrzem Sandomierza. Pokonał urzędującego burmistrza Jerzego Borowskiego, którego poparło 41,48 proc.

SIEDLCE
Andrzej Sitnik (Bezpartyjne Siedlce) zdobył 56 proc. głosów, pokonał kandydata PiS Karola Tchórzewskiego (44 proc.).

SZCZECIN
Urzędujący prezydent Piotr Krzystek (Bezpartyjni) wygrał z Bartłomiejem Sochańskim (PiS). Kandydatów poparło odpowiednio 78,2 i 21,8 proc. wyborców.

TARNÓW
Roman Ciepiela (Koalicja Obywatelska), którego poparło 58,1 proc. wyborców, wygrał z Kazimierzem Koprowskim (Zjednoczona Prawica), który uzyskał 41,9 proc. poparcia.

WŁOCŁAWEK
Marek Wojtkowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, zdobył 63 proc. głosów i wygrał z Jarosławem Chmielewskim z PiS (37).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama