Nauka

Fryderyka uderzyła w Europę. Kilkanaście ofiar śmiertelnych

Orkany to huragany atlantyckie, które docierają do Europy. Charakteryzują się prędkością wiatru do 33 m/s, czyli ponad 100 km/h. Orkany to huragany atlantyckie, które docierają do Europy. Charakteryzują się prędkością wiatru do 33 m/s, czyli ponad 100 km/h. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
I to dość mocno. Jest najprawdopodobniej kilkanaście ofiar śmiertelnych. Głównie w Holandii i w Niemczech. U nas dużo strat i zniszczeń.

Orkan Fryderyka uderzył dwa dni temu najpierw w Holandię i Belgię. W Amsterdamie wiatr wiał z prędkością 122 km/h. W Hoek van Holland z prędkością 144 km/h. Zginęły dwie osoby. Wichura przewracała ciężarówki, zrywała dachy domów i hangarów, a w Rotterdamie poukładane na sobie kontenery.

Główne lotnisko kraju Schiphol w Amsterdamie musiało na kilka godzin zawiesić wszelkie loty. W Belgii zginęła jedna osoba. Najwięcej ofiar jest w Niemczech, osiem lub dziewięć, tam orkan dotarł z prędkością 130 km/h. Wstrzymano ruch dalekobieżnych pociągów, a na lotnisku w Monachium wiele lotów. Wiele dróg zostało zablokowanych przez przewrócone wiatrem ciężarówki.

Bez ofiar śmiertelnych w Polsce

W Polsce na szczęście nie ma doniesień o ofiarach, ale są tysiące miejsc, w których musiała interweniować straż pożarna: do przewróconych drzew czy zerwanych dachów. Fryderyka nieco zwolniła i wiała u nas z prędkością ok. 100 km/h. W niewielu miejscach szybciej.

Orkany to huragany atlantyckie, które docierają do Europy. Charakteryzują się prędkością wiatru do 33 m/s, czyli ponad 100 km/h. Powstają na skutek bardzo dużej różnicy temperatur między oceanem a lądem. Te różne temperatury wywołują także gwałtowne różnice ciśnień – i wichura gotowa. I tak mamy lepiej niż południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych lub Karaiby, wokół których powstają często huragany tropikalne. Te charakteryzują się siłą wiatru większą niż 33 m/s. Wiatr huraganów tropikalnych potrafi przekroczyć prędkość 50 m/s, wtedy niszczy dosłownie wszystko. Podobnie kształtujące się na Oceanie Indyjskim lub Pacyfiku tzw. tajfuny. To też huragany.

Od początku XXI wieku mamy w Europie orkany każdego roku, a bywały lata, w których zdarzało się nawet kilka takich zjawisk. Orkan Pia (2004), Kyrill (2007) czy Ksawery (2013) były tragiczne w skutkach, każdy z nich spowodował śmierć kilku osób. Orkany zawsze nadchodzą w okresie między końcem jesieni a końcem zimy. Trzeba się do nich, niestety, przyzwyczaić, ponieważ będzie ich pewnie więcej w przyszłości. Powodem nasilenia tych zjawisk jest globalne ocieplenie klimatu.

Ocieplenie to wywołuje także wzrost temperatury oceanów, w których ciepłe obszary utrzymują się długo. Na lądzie może być już zimowy chłód, tymczasem w oceanie duże masy wody są wciąż mocno rozgrzane. To główna przyczyna orkanów.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Jaki wpływ na kreatywność ludzi mają ich emocje

Czy kreatywność przytrafia się tylko nielicznym.

Joanna Maria Kwaśniewska
26.11.2019
Reklama