Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Zielony biznes rządzi światem? Polityczna szachownica przed COP28

Business as usual w interpretacji aktywistów klimatycznych z Extinction Rebellion podczas Dnia Wody COP27, Cape Town, 14 listopada 2022 r. Business as usual w interpretacji aktywistów klimatycznych z Extinction Rebellion podczas Dnia Wody COP27, Cape Town, 14 listopada 2022 r. Esa Alexander / Forum
Dla przyzwyczajonych do europocentrycznego patrzenia na świat stwierdzenie, że to wrzesień kształtował podejście do polityki klimatycznej na przełomie 2023 i 2024 r., może być zaskoczeniem. W Brukseli działo się mało, ale też nie na Brukseli kończy się polityka klimatyczna.

Mapa światowych interesów na COP28 w Abu Dhabi kształtowała się w Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Analiza dyplomatycznych zalotów i afrontów jesiennych szczytów pozwala dostrzec główne trendy światowej polityki, której agenda klimatyczna stała się ważnym aspektem.

W skali globalnej widzimy gwałtowny i zażarty wyścig o dominację w nisko- i zeroemisyjnych technologiach, które są dzisiaj kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarek. Niezależnie od wzniosłych deklaracji o przyszłości świata, które mają napędzać działania rządów, weszliśmy w fazę, gdzie ochrona klimatu to biznes. A polityka klimatyczna jest jednym z narzędzi kształtowania nowego światowego ładu ekonomicznego.

Edwin Bendyk: Co po COP27? Przyszłość świata i klimatu jest ponura. Skaczemy w ciemność

Chiny wzmacniają BRICS, a po cichu inwestują w zielone technologie

Spotkanie grupy BRICS (ang. Brazil, Russia, India, China, South Africa), które odbyło się w Johannesburgu pod koniec sierpnia, było jedynym, na którym tej jesieni pojawił się przywódca Chin Xi Jinping. Nie zaszczycił on swoją obecnością ani organizowanego przez Premiera Indii G20, ani Zgromadzenia Ogólnego ONZ, którego gospodarzem był Sekretarz Generalny Antonio Guterres, ani nawet pierwszego klimatycznego szczytu afrykańskich szefów państw i rządów w Nairobi. To symptomatyczne dla obecnego podejścia Chin do zaangażowania międzynarodowego. Jeśli chodzi o wzmacnianie chińskich wpływów i interesów na świecie Xi Jinping stawia na coraz bardziej muskularne BRICS, a nie na utarte szlaki dyplomatyczne.

Reklama