Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Sztuczna inteligencja: słowo roku 2023. Poznajcie ją bliżej. Ona was już zna

Czy sztuczna inteligencja nam zagraża? Czy sztuczna inteligencja nam zagraża? Polityka
Samo wyrażenie w języku jest obecne od kilkudziesięciu lat, ale dziś to już nie futurologia – sztuczna inteligencja (AI) to element naszego życia.

Kapituła plebiscytu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego wybrała jako słowo roku wyrażenie „sztuczna inteligencja”. Na drugim miejscu znalazły się „wybory”, a na trzecim ex aequo „inflacja” i „posłanka”. Inne słowa zgłoszone przez kapitułę to: „marsz”, „marszałek rotacyjny”, „ministra”, „opozycja” oraz „patodeweloperka”.

Jednocześnie swoje słowo roku wybierali internauci, których werdykt był zbliżony do decyzji kapituły. Zwyciężyły „wybory”, „sztuczna inteligencja” uplasowała się na drugim miejscu, a „inflacja” na trzecim.

Warto przypomnieć, że już dwa miesiące temu leksykografowie brytyjskiego słownika Collinsa za najważniejsze słowo 2023 r. uznali „artifficial intelligence”, czyli właśnie „sztuczną inteligencję”.

Sztuczna inteligencja będzie konkurencją na rynku pracy?Stokkete/ShutterstockSztuczna inteligencja będzie konkurencją na rynku pracy?

Skąd ta nagła popularność? W języku angielskim samo wyrażenie jest obecne od lat 50. XX w., a w polszczyźnie – dzięki Stanisławowi Lemowi – od lat 80. Tylko że dziś to już nie futurologia – sztuczna inteligencja (AI) to element naszego życia. Nie tylko zbiera w sieci informacje nasz temat, ale także ocenia podania o pracę, pisze wypracowania, tworzy sztukę, wspiera leczenie pacjentów, pracę naukowców i nie tylko. To wszystko budzi naszą fascynację, ale też niepokój. Sztuczna inteligencja to wróg czy przyjaciel? Użyteczne narzędzie czy śmiertelne zagrożenie? A może oba?

Dziennikarze „Polityki” od dawna śledzą jej rozwój. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy internetowe wydanie specjalne z wybranymi materiałami o AI, które ukazały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, ale nie straciły na aktualności. Dzięki nim pokazujemy, na jak wiele sfer naszego życia już dziś wpływa AI, i zastanawiamy się, jaka czeka nas wspólna przyszłość. O sztucznej inteligencji warto wiedzieć jak najwięcej – wszak ona już zdążyła poznać nas bliżej.

Zapraszamy do lektury specjalnego wydania cyfrowego „Sztuczna inteligencja”!

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama